Tiesības pastāv jau no sen seniem laikiem , tiesību attīstība ir gājusi ļoti lielu ceļu un tās ir radījis pats cilvēks savā attīstības periodā, lai izdzīvotu, aizstāvētu savus ģimenes locekļus un sevi. Vēsturiskās attīstības gaitā sabiedrība centusies noteiktas indivīdu intereses , kuras tika uzskatītas par sabiedrībai derīgām , aizsargāt ar likumu palīdzību, tādējādi tās kļuva par tiesībām . Protams ,senās tiesības un sodu veidi atšķīrās no mūsdienu tiesībām, tagad tās nosaka valsts, dažādas pašvaldības , lai valstī un starp sabiedrības locekļiem valdītu taisnība un kārtība. Taču ikviens no mums var nonākt nepatīkamās situācijās- mēs varam nokļūt tādās situācijās kā cietušie vai likumpārkāpēji. It īpaši mūsdienās tiek pārkāpti daudzi likumi, piemēram, satiksmes noteikumu neievērošana, huligānisms , cilvēka tiesību un brīvības aizskaršana u.c. Lai noteiktu kādu un cik smagu pārkāpumu ir izdarījis cilvēks ir nepieciešams zināt vainas nozīmi tiesību pārkāpuma sastāvā.
Šo tēmu izvēlējos, pirmkārt jau , lai papildinātu savas zināšanas tiesību zinātnē , otrkārt, šī tēma ir aktuāla ar to , ka ikvienam indivīdam ir jāzina savas tiesības un pienākumi, kaut gan zinot tos mēs reizēm pārkāpjam savas robežas.
Referāta darba mērķa sasniegšanai tika izvirzīti šādi uzdevumi:
Izpētīt literatūras sarakstus, kas ir saistīti ar vainas nozīmi administratīvajās, civiltiesībās un krimināltiesībās;
Izpētīt šo tiesību vainas formas ietvertajos likumos ( krimināllikums, administratīvā procesa kodekss, civillikums) ;
Noskaidrot ( krimināltiesībās, administratīvajās tiesībās un civiltiesībās) vainas nozīmes jēdzienu un formas.
Lai atšķirtu pārkāpumu no nozieguma ir nepieciešams noskaidrot vainas formu .
Kriminālie tiesībpārkāpumi( noziegumi) ir tās individuālās vai kolektīvās darbības , kuras sabiedrība uzskata par īpaši nopietnām , bīstamām , kuras traucē visas sabiedrības kārtību un tāpēc prasa ne individuālu, bet kolektīvu aizsardzību pret tām .1Viens no krimināltiesību uzdevumiem ir noziedzīga nodarījuma prevencija , tas ir, vispārējā, kura paredz visu personu atturēšana no noziedzīgām darbībām piedraudot ar kriminālatbildību ; speciālā, kura attur personu, kas jau izdarījusi noziedzīgu nodarījumu no jauna noziedzīga nodarījuma izdarīšanas saucot to pie kriminālatbildības .Svarīgākais no tiem ir kriminālsods , kuram ir piespiedu raksturs. Arī sodu veidi ir daudz bargāki, atšķirībā no citām tiesībām. …