2.5. Ieskats budžeta plānā 2021. gadam
2021. gada budžeta plānā ieņēmumi un izdevumi būtiski neatšķiras no iepriekšējā gada, lai gan paredzēts lielāks deficīts kā pērn jeb 1,2 miljardi, kas atbilst 3,9% no IKP. Ieņēmumi 9,58 miljoni eiro, izdevumi 10,76 miljoni eiro. Tiek lēsts, ka IKP pieaugums varētu būt 5,1%, vidējā inflācija 1,2%, vērā tiek ņemtas arī Covid-19 krīzes sekas. (1)
Nākamā gada budžeta plāns tika akceptēts valdībā jau 13. oktobrī, 14. oktobrī finanšu ministrs to jau nesa uz Saeimu. Pa ceļam ministru gaidīja bars protestētāju, kuri ir nostājušies pret jauno budžetu. Tie lielākoties bija radošās industrijas pārstāvji, kuri smagi ciestu jauno nosacījumu dēļ. Pēc pāris nedēļām tika organizēta vēl viena protesta akcija ar saukļiem nenonāvēt mikro uzņēmumus un nelikt autoratlīdzību saņemošajiem aiziet ēnu ekonomikā.
28. oktobrī lms.lv raksta šādi: “Lai arī nākamgad vairāku profesiju pārstāvji saņems solīto algu pieaugumu, opozīcija kritizē, ka plānotās nodokļu izmaiņas daļai iedzīvotāju liks savilkt ciešāk jostu. Īsumā:
• Saeimā 1. lasījumā atbalstīts 2021. gada budžets.
• Nākamā gada budžets paredz deficītu 3,9% apmērā.
Secinājumi
1. Salīdzinot ar citiem gadiem, 2020. gada valsts budžeta deficīts bija plānots mazs, bet iespējams, ka tas būs daudz reizes lielāks Covid-19 krīzes dēļ.
2. Lai arī mediķi un cilvēki, kurus daudz ietekmē akcīzes nodokļa izmaiņas, nebija ļoti apmierināti ar 2020. gada budžetu, kopumā tas bija teorētiski izdevies un labs.
3. 2020. gada budžets bija izplānots ļoti labvēlīgs dažādām sociālajām grupām, kuras saņem pabalstus, pensijas u.tml.
4. 2021. gada budžets šobrīd nešķiet labāks par iepriekšējo gadu, jo notiek dažādi strīdi un protesti, kā arī jauno likumprojektu smagi ietekmē šī brīža krīze.
5. Ir svarīgi katru gadu sekot līdz jaunajam budžetam, jo tas, lai arī to var nejust uzreiz, ietekmē katru Latvijas iedzīvotāju.
…