„Valsts” ir viens no tiem vārdiem, kuru katrs no mums lieto bieži un dažādos apstākļos, un katram veidojas šī vārda savs jēdziens. Visbiežāk ar šo vārdu cilvēki domā kādu institūciju vai institūciju sistēmu.
Ar šo tēmu centīšos aprakstīt un apskatīt valsts būtību, kas tieši ir valsts, kādā mērā tā ietekmē katru no mums, katru iedzīvotāju un kādas ir tās funkcijas, ar kurām tā realizē savus likumus un noteikumus. Funkcijas, kuras aizsargā iedzīvotājus, palīdz tiem justies ērti savā valstī.
Valsts
Valsts ir institūciju kopums, kas, balstoties uz tiesisku varu nosaka likumus un citas normas tautas vai vairāku tautu (etnisku grupu) noteiktā apdzīvotā teritorijā. Valstij jābūt trīs pamatpazīmēm -teritorijai, iedzīvotājiem un suverēnai varai. Valsts ietver tādas institūcijas kā likumdevēja vara (parlaments, Saeima u.c.),izpildvara (valdība), armija, tiesas, policija u.c.
Valsts ir viens no tiem vārdiem, kuru cilvēki lieto bieži un atšķirīgos kontekstos. Katram veidojas savs priekšstāts par to, kas ir valsts un par to, kas apzīmē šīs vārds. Visbiežāk šiem priekšstātiem ir parasts raksturs, tas ir valsts asociējas ar kaut kādu institūciju vai sistēmu.
Relatīvi precizāki un dziļāki ir teorētiskie valsts jēdziena skaidrojumi un formulējumi, jo salīdzinot ar ikdienas valsts izpratni, tie apkopo samērā daudzu kaut kādā ziņā vienveidīgu valstu svarīgākās īpašības.
Valsts izpratnes un formulējumu daudzveidību var redzēt jau apskatot dažas valsts definīcijas.…