Valsts kontrole ir Saeimas izveidota neatkarīga koleģiāla valsts iestāde, kas revidē valsts un pašvaldību mantas stāvokli un rīcību ar valsts un pašvaldību mantu. Tās uzdevums ir sekot, lai un pašvaldību pamatbudžeta un speciālā budžeta līdzekļu iekasēšana un to izlietošana un rīcība ar valsts un pašvaldībau mantu būtu likumīga, lietderīga un pareiza.
Valsts kontrole ir tiesīga revidēt visas valsts iestādes, kuru rīcībā ir valsts manta vai kuras finansē no valsts budžeta līdzekļiem. Likumā par valsts kontroli ir atrunāts tikai viens vienīgs izņēmums no minētā vispārīgā noteikuma – tās darbība nav attiecināma uz Saeimu.
Valsts un pašvaldību ietādēm, uzņēmumiem, uzņēmējsabiedrībām un fiziskajām personām, kuru darbība ir saistīta valsts vai pašvaldību mantu jāuzrāda Valsts kontrolei grāmatvedības reģistri un dokumenti, kā arī jāsniedz vajadzigie paskaidrojumi. Pēc Valsts konroliera pieprasījuma bankām un citām kredītiestādēm jāsniedz ziņas par juridisko personu kontiem un šo personu veiktajām operācijām, kuru rīcībā ir valsts vai pašvaldību manta.
Valsts kontroles revidentiem (Valsts kontrolierim, Valsts kontroles revīzijas departamentu direktoriem un vecākajiem Valsts kontroles revidentiem, Valsts kontroles revidentiem) ir tiesības apmeklēt iestādes un uzņēmumus neatkarīgi no to pakļautības un īpašuma piederības, ja tas nepieciešams, lai revidētu valsts un pašvaldības mantas stāvokli un rīcību ar to.Tiesības saņemt pieprasīt un saņemt paskaidrojumus no amatpersonām un privātpersonām par jautājumiem, kas saistīti ar revīziju ir Valsts kontroles darbiniekiem sākot ar revidenta amatu.
Ja institūcijas iesniedz MK projektus, kas saistīti ar valst un pašvaldību ieņēmumiem un izdevumiem un paredz rīcību ar pašvaldību mantu, tie jāiesniedz arī Valsts kontrolei. Ja valsts vai pašvaldību koleģiālo lēmējinstitūciju sēdēs tiek apspriesti saimnieciskie jautājumi Valsts kontrolei ir tiesības uz tām sūtīt savus pārstāvjus ap padomdevēja tiesībām.
Valsts kontrole tiek finansēta no valsts budžeta līdzekļiem. Valsts kontroles iekārtu un kompetenci nosaka sevišķs likums, t.i., likums “Par Valsts kontroli”.
…