Secinājumi
1. Apkopojot minētās pazīmes, varam definēt valsti kā sabiedrības teritoriāli pilsonisku kopību, kas ar publiskās varas mehānismu un speciālu piespiešanas aparātu nodrošina pastāvošo valsts un sabiedrisko iekārtu, indivīdu un sabiedrības eksistenci un tautas suverenitāti.
2. Katrai valstij ir savi konkrēti uzdevumi un funkcijas, kurus valdībai ir nepieciešams pildīt.
3. Valsts loma ekonomikā: (1) ietekmē un kontrolē tirgus ekonomiku; (2) pieņemt un izdot likumus; (3) nodokļi; (4) valsts budžets; (5) stabilizators.
4. Valsts funkcijas ekonomikā: (1) jāveic tirgus sistēmas aizsardzība, (2) jānodrošina sabiedriskās lietošanas preču un pakalpojumu ražošana un pieejamība, (3) jārisina ārpus tirgus faktoru radītās problēmas, (4) jānodrošina taisnīga resursu pārdale, (5) jāstabilizē ekonomika.
5. Filozofus un ekonomistus vienmēr uztrauca jautājums cik lielā mērā valstij ir jāiejaucas ekonomikā. Tika izstrādātas dažādas teorijas kā stimulēt tautsaimniecības attīstību un paaugstināt cilvēka dzīves līmeni, kā arī vai tas jādara ar valsts vai bez valsts iejaukšanās ekonomikā. Prakse rāda, ka brīvais tirgus nespēj pats sevi regulēt un valstī var iestāties krīze, tāpēc, lai to nepieļautu valstij ir jāiejaucas tirgus procesos, bet līdz zināmai robežai.
6. Latvijā darbojas jauktā ekonomiskā sistēma, kur piedalās gan tirgus mehānisms, gan valsts sektora regulējoša loma.
…