Nacionālas programmas “Latvijas iedzīvotāji” izstrādes mērķis ir pirmo reizi sistemātiski apkopot informāciju par visu sociālas aizsardzības sistēmu, no šī aspekta raksturot Latvijas iedzīvotāju situācijas attīstību pēdējo piecu gadu laikā un iezīmēt attīstības stratēģijas tuvākam un ilgākam laika posmam.
Programmas uzdevums ir sniegt sakārtotu informāciju cilvēkiem, kuri savā darbā, mācībās vai ikdienā saskaras ar sociālās drošības un veselības aprūpes jautājumiem.
Līdz ar jaunu ekonomiskas darbības formu veidošanos ir mainījušās arī indivīda un valsts attiecības - tiesību, savstarpējās atbildības un pienākumu sadalījums, palielinot cilvēku lomu sevis un savas ģimenes sociālajā aizsardzībā. Valsts ir akceptējusi sociālās drošības sistēmas principus, kuru mērķis ir visiem nodrošināt sociālās drošības minimālo līmeni. Taču tas, kur atrodas cilvēks - virs vai zem šī līmeņa lielā mērā ir atkarīgs no viņa paša apzinīgas līdzdalības un aktivitātes. Šie sociālās aizsardzības sistēmas principi tika akceptēti pirms pieciem gadiem, bet atbilstošas likumdošanas bāzes izveide pamatā tika pabeigta pirms pāris gadiem, taču tās pilnveidošana aizvien vēl turpinās.
Darba struktūru veido sadaļa “Iedzīvotāji” un trīs pamatsadaļas -, “Veselība”, “Darbs” un “Sociāla drošība”, kurās ir sniegta:
1.Attiecīgās jomas vispārīgs raksturojums.
2.Statistiskā informācija, piemēram, par attiecīgo pabalstu un pakalpojumu nodrošinājumu un apjomu.
3. Iespējamie un plānotie turpmākās attīstības virzieni nākamajiem 3-5 gadiem.
Tālāk sīkāk tiks apskatīta apakšprogramma „Darbs” un apskatīts, kas ir sasniegts no programmas pieņemšanas brīža, 1998. gada.…