Mūsdienu ekonomika nav iedomājama bez darījumiem ar valūtu. Valūtas maiņa ir neatņemama sastāvdaļa starptautiskajā tirdzniecībā. Tātad valūtas maiņa ir vienas nacionālās valūtas apmaiņa pret otru, bet proporciju kādā šīs valūtas tiek mainītas sauc par valūtas kursu, jeb ārzemju naudas vienības cena, kas izteikta nacionālās valūtas vienībās. Piemēram, ja Latvijas uzņēmums pārdod savu produkciju Anglijā, tas saņem samaksu angļu mārciņās. Bet lai samaksātu izejvielu piegādātājiem, algas, nodokļus utt., ārvalstu valūta ir jāapmaina pret latiem. Līdz ar to valūtas pirkšana un pārdošana mūsdienās pārtop par uzņēmumu ikdienu. Arī privātpersonas nereti saskaras ar valūtas maiņu. Tas notiek tad, kad cilvēks vēlās ieguldīt savus līdzekļus ārvalstu valūtās. Tādā situācijā ikviens vēlas zināt, cik šī valūta ir stabila, vai tā nenesīs zaudējumus, kādi ir faktori, kas ietekmē valūtas kursu un tml. Ikdienā normāla parādība ir arī tad, ja cilvēkam ir ārvalstu valūta, ko vajag apmainīt uz latiem, viņš meklē to banku, kurai attiecīgajā dienā ir visaugstākais valūtas kurss. Tātad valūtas kurss ir nepieciešams:
Savstarpējai valūtas apmaiņai pie pirkšanas, pārdošanas, kredītiem un kapitāla kustības;
Cenu salīdzināšanai pasaules un nacionālajā tirgū, kā arī citu valstu vērtības izteikšanai nacionālajā vai ārvalstu valūtā;
Periodiskai rēķinu pārrēķināšanai ārvalstu firmām un bankām.
Valūtas kursi svārstās un tas notiek nepārtraukti, tādējādi valūtas kļūst vājākas vai stiprākas attiecībā viena pret otru. Tāpēc šī darba mērķis ir izprast, kādi ir tie galvenie faktori, kas ietekmē valūtas kursa svārstības. …