Valsts varas institūcijām ir valdoša loma politiskajā un sabiedriskajā dzīvē, bet daudzi sabiedrības locekli īsti nesaprot, ko tas nozīme. Šī tēma ir aktuāla visā valsts pastāvēšanas laikā, jo cilvēkam ir interesanti kādā valstī viņš dzīvo, kāda ir valdība, vai var uzticēties tai?
Referāts sastāv no četrām daļām, kur ir aprakstītas varas institūcijas galvenās funkcijas un tiesības.
Pirmā daļā ir rakstīts par valsts dalīšanas principa vēsturi un par filozofiem, kuri attīstīja to. Galvenās pamatfunkcijas un cēloņi, kāpēc ir vajadzīgs šīs princips.
Otrā daļā ir rakstīts, ka likumdevējvaras institūcija ir Saeima, kuru galvenā funkcija ir likumdošana, kuras izpildīšana aizņem deputātu darba pamatlaiku. Likumdošanai ir noteikta procedūra un kārtība, kas aprakstīta Saeimas Kārtības rullī.
Trešā daļā ir rakstīts, ka valdībai pieder izpildvara, kuras uzdevums ir pārvaldīt valsti saskaņā ar pieņemtajiem likumiem. Valsts izpildvara pieder Valsts prezidentam, kurš pārstāv Latviju starptautiski un var ierosināt likumprojektus, un Ministru prezidentam, kas sastāda Ministru kabinetu un lūdz Saeimu to apstiprināt. Ministru kabinets realizē izpildvaru un ir atbildīgs Saeimas priekšā.
Ceturtā daļā ir rakstīts, ka tiesu vara ir visu līmeņu tiesu tiesneši, kuri spriež pār likumu pārkāpumos apsūdzētajiem un izšķir strīdus starp pilsoņiem. Tiesnešiem palīdz izspriest tiesu sabiedrības pārstāvji – piesēdētāji, par kuriem kļūst tikai sagatavotas personas.
Pētot šo tēmu kļūst skaidrs, ka valsts varas institūcijas ir atkarīgas viena no otras, kas palīdz saglābāt tiesības līdzsvaru.
Referāta mērķis: izpētīt valsts varas institūcijas, to funkcijas, pienākumus un tiesības.
Referāta uzdevumi: aplūkot uz kāda pamatā tika veidota valsts varas institūcijas, noskaidrot tas funkcijas un saprast kādi ir galvenie uzdevumi.
Referātā metodes: vēsturiskā, socioloģiskā, kā arī analizējoša. …