Ievads.
Savā referātā es gribētu apskatīt trīs lielākus un svarīgākus viduslaiku Krievijas likumdošanas aktus.
Tieši šo tēmu es izvēlējos tāpēc, ka, pirmkārt, viduslaiku periods ir vispār ļoti interesants (īpaši “tumši” viduslaiki), jo par to ir maz informācijas. Otrkārt, Latvija kādreiz arī bija Krievijas sastāvā, un tas tiesības nav mums svešas. Un treškārt, tie tiesību avoti, kurus es izskatīšu deva zināmu pamatu tiesību attīstībai nākotne, un bija ņemtas par pamatu mūsdienīgai likumdošanai.
Darba pirmā nodaļa stāsta par Russkaja Pravda (Русская правда), milzīgu tiesību pieminekļi agrīnos viduslaikos Krievijā. Šeit tika izdarīts mēģinājums apkopot un sistematizēt sakrājošos paražu tiesību normas, un piemērot tos tām laika posmam.
Otra nodaļa izklāsta jau cita likumdošanas akta galvenos aspektus. Sudebnik, ir piekaitams pie viduslaiku perioda, gan pēc sava satura, gan pēc izdošanas perioda. Šeit jau ir mānāmas tendences uz ne tik sadalītu sabiedrību, jo par tiesību subjektu sāk uzskatīt arī vergus, kuri tagad var paši atbildēt par savu darbību.
Trešā daļa apskata tiesības vēlajos viduslaikos. Šeit tiesībām ir ne viss savaldīšanas raksturs, bet gan iebiedēšanas. Sodi kļūst arvien bargāki un nežēlīgāki. Taču šī perioda tiesības ir diezgan attīstītas un ir piemērotas īstenošanai dzīvē.
Viduslaikos Krievija pārdzīvoja daudzus smagus periodus, tas bija karš, zemnieku dumpi, viltvārdības kas nevis nebija pamats stiprai likumdošanai, taču tas, kas bija izdarīts (likumdošanas sfērā), var būt nav tik ļoti attīstīts, bet tas tomēr atbildēja visam prasībām kas bija izvirzījis laiks.
…