Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:507664
 
Author:
Evaluation:
Published: 05.04.2005.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Poļu- zviedru karš (1600.-1629. g.)
Savas ekonomiskās un stratēģiskās nozīmes dēļ Rīga bija kārots mērķis zviedriem, lai iegūtu kundzību Baltijas jūrā, bet poļiem tikpat svarīgi viņu bija noturēt. Jau kopš paša kara sākuma cīņa par Baltiju bija faktiski cīņa par Rīgu.
1600. gadā hercogs Kārlis ar savu karspēku ieradās Igaunijā un virzījās uz dienvidiem. Īsā laikā viņš ieņēma visu Livoniju, izņemot Rīgu, bet viņa kara veiksme nebija ilgstoša. Jau nākamajā gadā poļu karaspēks sakāva zviedrus pie Kokneses un 1605. gadā pie Salaspils, turklāt ik smagi, ka pat Kārlis, kas gadu iepriekš bija kļuvis par Zviedrijas karali Kārli IX, vienīgi ar lielām grūtībām spēja izglābties no poļu gūsta. Pēc sakāves karš aprobežojās ar abpusējiem sirojumiem. 1609. gadā izcēlās karš arī ar Krieviju un kara darbība pārsviedās uz Ingriju. Pēc dažu gadu sekmīgas karošanas, 1617. gadā Kārlis IX Stolbovā noslēdza mieru ar Krieviju, pēc kura Zviedrija paturēja Keksholmas lēni Somijā un Ingriju.
1621. gadā Gustavs II Ādolfs atsāka karu Livonijā. Viņš ar savu karaspēku izcēlās krastā pie Rīgas un aplenca pilsētu. Pēc 6 nedēļu pretošanās Rīgas aizstāvji padevās. Tad karalis ieņēma Livoniju līdz Aiviekstei, kas kļuva par robežu ar Latgali. Karš ar mazākām sadursmēm turpinājās vēl līdz 1629. gadam, kad noslēdza pamieru Altmarkā. Zviedrija paturēja lielāko daļu no Livonijas. Jēdziens „Livonija” atkal bija ieguvis citu nozīmi: tagad zviedru Livonija aptvēra vienīgi Dienvidigauniju un vēlāko Vidzemi, bet ne Latgali.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register