Latvijas tiesību sistēma šobrīd atrodas izmaiņu procesā, līdz ar to izmaiņas skārušas arī zemnieku saimniecību tiesisko reglamentāciju. Kopš Latvijas faktiskās neatkarības atgūšanas, ir radusies nepieciešamība mainīt Latvijas tiesību sistēmā esošos normatīvos aktus, jo iegūstot faktisko neatkarību tika pārņemta PSR tiesību sistēma, kura sen jau vairs nav atbilstoša šobrīd pastāvošajiem tiesiskajiem apstākļiem un tiesiskajai situācijai valstī. Normatīvie akti, kuri attiecināmi uz zemnieku saimniecībām, tāpat kā citi normatīvie akti ir novecojuši, un šobrīd notiek izmaiņas tiesiskajā regulējumā šajā jomā. Darbā apskatīti gan šobrīd Latvijas Republikā esošie, gan nākotnes redakcijā izstrādātie normatīvie akti, kuros ietverta tiesiskā reglamentācija, kas regulē un nosaka zemnieku saimniecību tiesisko statusu. Ja līdz šim zemnieku saimniecībai tika noteikts individuālā uzņēmuma statuss, ar no tā izrietošajām tiesībām un saistībām, tad turpmāk zemnieku saimniecības statuss mainīsies.
Temats ir aktuāls, jo šobrīd notiek zemnieku saimniecību statusa izmaiņas un iekārtas reorganizācija, kura ilgs līdz 2013.gadam. Paralēli uz zemnieku saimniecībām attiecināmas gan aktuālās likuma redakcijas, gan nākotnes redakcijas, kuras ieviesīs būtiskas izmaiņas zemnieku saimniecību darbībā un tiesiskajā statusā.
Šobrīd var uzskatīt, ka uz zemnieku saimniecībām var tikt attiecināti divi statusi - individuālais uzņēmums un komercsabiedrība. Darbā apskatīts tiesiskais regulējums abu šo statusu aspektā.
Lai izstrādātu darbu „Zemnieku saimniecības tiesiskā reglamentācija Latvijā” izmantoju analīzes, vēsturisko un salīdzināšanas metodi
Darba izstrādes laikā problēmas radīja tas, ka normatīvie akti ir grozījumu statusā, līdz ar to rodas problēmas orientēties normatīvajos aktos. Tāpat šobrīd pastāv vairāki zemnieku saimniecību statusi.…