Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
11,49
You save:
1,95 (17%)
Discounted price*:
9,54
Purchase
Add to Wish List
ID number:981295
Author:
Evaluation:
Published: 29.12.2015.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 5 units
References: Not used
Extract

1. Piemērs. Ņemsim funkcionāli saistītus datus y=f(x), kas Ms Excel lapā ir doti apgabalā B3:C8 (5. att.). Aprēķināsim visas vienādojumu sistēmā (32) nepieciešamās summas, kas Ms Excel lapā ir parādītas apgabalā C9:K9. Pirmās piecas summas C9:H9 ir jāizkārto sistēmas matricas veidā, kā to prasa vienādojumu sistēma (32), un tas ir parādīts apgabalā C11:E13. Pēc tam ir jāaprēķina šīs matricas C11:E13 inversā matrica. Inverso matricu var aprēķināt tikai kvadrātveidīgām matricām, kurām rindiņu un kolonu skaits sakrīt. Mūsu gadījumā rindiņu un kolonu skaits ir 3. Lai aprēķinātu kādas matricas inverso matricu brīvā Ms Excel lapas vietā vispirms ir jāiezīmē arī apgabals 3x3. Mūsu gadījumā tas ir izvēlēts I11:K13. Apgabala iezīmēšanu sāk ar I11, lai tā paliktu pēc iezīmēšanas kā iezīmētā apgabala aktīvā rūtiņa. Tad padod komandrindu Insert/Function... . Atvērtajā logā, laukā „Or select a category:” izvēlas „Math & Trig”, bet laukā „Select a function:” izvēlas funkciju MINVERSE un padod komandu OK. Tad atveras logs „Function Arguments”, kuram laukā „Array” ir jādod arguments. To dara sekojoši: Pieturot piespiestu peles kreiso taustiņu, apzīmē apgabalu, kurā atrodas matrica (mūsu gadījumā C11:E13). Logā „Function Arguments” laukā „Array” ir jāparādās C11:E13. Pēc tam padod komandu Ctrl+Shift+Enter (to dara ar kreiso roku vienlaicīgi pieturot taustiņus Ctrl un Shift, bet ar labo roku nospiežot Enter). Logā „Function Arguments” nespiest OK. Pēc šīm darbībām apgabalā I11:K13 tiks aprēķināta inversā matrica.
Tālāk inversā matrica ir jāsareizina ar sistēmas (32) brīvo locekļu matricu, kuru vispirms ir jāizveido. Piemērā (5. att.) šī matrica ir izveidota apgabalā E15:E17 no summām I9:K9. Kad brīvo locekļu matrica ir izveidota, izvēlamies apgabalu, kurā atradīsies aprēķinātie koeficienti A, B, C. Piemērā tika izvēlēts apgabals H15:H17. Līdzīgi rīkojamies kā pie inversās matricas aprēķināšanas, iezīmējam apgabalu H15:H17 un tad padodam komandrindu Insert/Function... , tikai laukā „Select a function:” izvēlas funkciju MMULT. Tagad logā „Function Arguments” kā „Array1”,pieturot peles kreiso taustiņu, parādam inverso matricu I11:K13, bet kā „Array2”, dodam brīvo locekļu matricu E15:E17. Padodam komandu Ctrl+Shift+Enter. Apgabalā H15:H17 būs aprēķinātie koeficienti A, B, C.
Tālāk laukā L3:L8 pēc formulas (29) aprēķinam funkcijas y=f(x) y vērtības un kolonā M laukā M3:M8 aprēķinam noviržu kvadrātus kā formulā (30), bet rūtiņā M9 noviržu kvadrātu summu S (formula 30).
Tagad ir iespējams konstruēt grafiku y=f(x), kā argumentu uzrādot datus B3:B8, bet kā funkcijas datus C3:C8 un L3:L8. Datus C3:C8, kas ir eksperimentālie dati, uzdod zem „Chart sub-type:” kā punktiņus grafikā, bet datus L3:L8, kas ir teorētiskie dati, uzdod zem „Chart sub-type:” kā nepārtrauktu līniju (skatīt grafiku zem tabulām).

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −9,21 €
Work pack Nr. 1351207
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Statistikas datu apstrāde”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/981295

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register