1.Tiesību iedalījums: publiskās un privātas E kontinentāla ties. lokā ties. iedala: publiskās; privātas. Pie E kontinentālā loka pieder Latvija. Anglo-sakšu loka tāda iedalījuma nav. Tiesību nošķiršanas nozīme: 1) Ja iestādes darbība ir publisko tiesību jomā, tad pers. var prasīt lai tiktu ievēroti administratīvā procesa noteikumi; 2) Pers. tiesā varēs griezties vai ar civiltiesisku prasību (privātā joma) vai ar pieteikumu administratīvā lietā (publisko ties. jomā); 3) Pers. varēs prasīt atlīdzināt par mantisko zaudēj. vai pers. kaitējumu adm. procesuālā kārtībā ja tie būs nodarīti ar iestādes publiski tiesisku darbību; 4) Adm. izpilde ir iespējama tikai gadījumos kad jāīsteno publisko tiesību prasījumi
2. Publiskās tiesības: Publisks, tulkojumā no latīņu valodas nozīmē: sabiedrisks atklāts, vispārīgs. Publiskā tiesības: 1. Regulē att. starp valsti un pers.; 2. Nosaka to publiskās tiesības un pienākumus; 3. Nosaka valsts iekšējo uzbūvi institūcijas un funkcijas. Publisko tiesību galvenās iezīmes: 1. Indivīdam vienpusīgi jāpakļaujas valsts rīkojumiem. Starp valsti un ind. pastāv pakļautības att.; 2. Viena no pusēm tiesiskās att. vienmēr ir valsts (iestāde vai amatp.). Izņēmums: iestāde kādu daļu no pārvaldes uzd. deleģē privāto tiesību subjektam, šajos gad. privātpers. uzskata par publisko personu. p. ārstu biedrība izsniedz ārta sertifikātu; 3. Tiesiskās attiecībās puses darbojas kā juridiskais nevienlīdzīgas un pers. pati nevar atteikties no uzlikto pienākumu pildīšanas .p. jāmaksā nodokļi jāievēro CSN; 4. Publ. tiesībās darbojas princips: atļauts ir tas, kas ir noteikts ar tiesību normu; 5. Lai panāktu, ka visi pienākumi publ. tiesību jomā tiek pildīti ir izveidots piespiedu mehānisms: adm sodi utt.
3. Privātās tiesības: Privāts no latīņu valodas nozīmē: personisks, neoficiāls, uz atsevišķu cilvēku attiecīgs. Raksturīgākās iezīmes: 1. Pr. tiesībās puses ir vienlīdzīgas. Sadarbības forma- vienošanās; 2. Pers. Pr. tiesību jomā pati var izlemt vai izmantot savas tiesības vai nē; 3. Darbojas princips : atļauts ir viss, kas nav aizliegts; 4. Pr. tiesībās ir privātās autonomijas princips- neviens nav pakļauts otram.…