JAUT. Valsts pārvaldes jēdziens.Ar valsts pārvaldes procesu saprot ikdienas, patstāvīgu un pastāvīgu izpildu rīcības darbību, kuras rezultātā augstākstāvoša sistēma (administratīvā institūcija, amatpersona) pakļauj zemākstāvošo sistēmu (adminstratīvo institūciju, amatpersonu, privātpersonu), novedot pēdējo jaunā stāvoklī.
Valsts pārvaldes kā izpildu rīcības darbību regulē likumdevēja izdotie likumi, augstākstāvošas valsts pārvaldes institūcijas izdotie tiesību akti, neatkarīgi no to nosaukuma.
Valsts pārvaldes process notiek pastāvīgi, tas notiek nepārtraukti. Pārvaldīt var uz to pilnvarota institūcija.
Valsts pārvalde ir organizēta vienotā hierarhiskā sistēmā. Neviena iestāde vai pārvaldes amatpersona nevar atrasties ārpus šīs sistēmas.
Valsts pārvalde Ministru kabineta vadībā pilda izpildvaras administratīvās funkcijas (valsts pārvaldes funkcijas), kas sastāv no atsevišķiem pārvaldes uzdevumiem un atbildības par to izpildi.
Valsts pārvalde ir pakļauta likumam un tiesībām. Tā darbojas normatīvajos aktos noteiktās kompetences ietvaros. Valsts pārvalde savas pilnvaras var izmantot tikai atbilstoši pilnvarojuma jēgai un mērķim.
Valsts pārvalde savā darbībā ievēro cilvēktiesības.
Valsts pārvalde darbojas sabiedrības interesēs. Pie sabiedrības interesēm pieder arī samērīga privātpersonas tiesību un tiesisko interešu ievērošana.
Valsts pārvaldei, atsevišķai iestādei vai amatpersonai, īstenojot valsts pārvaldes funkcijas, nav savu interešu.
Valsts pārvalde savā darbībā ievēro labas pārvaldības principu. Tas ietver atklātību pret privātpersonu un sabiedrību, datu aizsardzību, taisnīgu procedūru īstenošanu saprātīgā laikā un citus noteikumus, kuru mērķis ir panākt, lai valsts pārvalde ievērotu privātpersonas tiesības un tiesiskās intereses.
Valsts pārvalde savā darbībā pastāvīgi pārbauda un uzlabo sabiedrībai sniegto pakalpojumu kvalitāti. Tās pienākums ir vienkāršot un uzlabot procedūras privātpersonas labā.
Valsts pārvaldes pienākums ir informēt sabiedrību par savu darbību. Tas attiecas it īpaši uz to sabiedrības daļu un tām privātpersonām, kuru tiesības vai tiesiskās intereses īstenotā vai plānotā darbība skar vai var skart.
Valsts pārvaldi organizē pēc iespējas ērti un pieejami privātpersonai.
Valsts pārvaldi organizē, ievērojot subsidiaritātes principu.
Valsts pārvaldi organizē pēc iespējas efektīvi. Valsts pārvaldes institucionālo sistēmu pastāvīgi pārbauda un, ja nepieciešams, pilnveido.
Valsts pārvalde savā darbībā ievēro arī šajā pantā neminētus tiesību principus, kuri atklāti, atvasināti un attīstīti iestāžu vai tiesu praksē, kā arī tiesību zinātnē.…