Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
9,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:714127
 
Author:
Evaluation:
Published: 23.11.2010.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Tiesību struktūru veido trīs elementi: tiesiskā apziņa, tiesību norma un tiesiskās attiecības. Romāņu-ģermāņu tiesību sistēma sākumā ir jābūt idejai (tiesiskai apziņai)realizācija caur tiesību normunorma regulē tiesiskās attiecības. Angļu-sakšu tiesību sistēmā sākumā ir attiecībasidejatiesību norma (precedents).
Tiesiskā apziņa (TA)– to ideju, uzskatu, pārliecību, jūtu kopums, kas pauž cilvēku attieksmi pret esošām un vēlamām tiesībām, likumdošanu, likumību, tiesvedību utt., viņu priekšstatus par tiesiski pamatoto un nepamatoto, kā arī – kopums, kas ir saistīts ar viņu tiesībām un pienākumiem – to apzināšanos un realizāciju. TA ir cilvēku attieksme pret tiesībām, kas ir pamatota uz viņu zināšanām un jūtām. Ja tiesības saprot kā tiesību normu kopuma, tiesisko attiecību un tiesiskās apziņas vienotu sistēmu, tad TA ir šīs sistēmas neatņemama un svarīga sastāvdaļa. Tā ir arī viens no tiesību svarīgākiem avotiem un forma.Tāpat, kā apziņa vispār, tiesiskā apziņa pastāv (TA formas): Sabiedriskā apziņa (STA); Individuālā tiesiskā apziņa (ITA). Sabiedriskā tiesiskā apziņa ir cilvēka veikta īstenības reprudecēšana ideju, priekšstatu, teoriji un uzskatu veidā dotaja sabiedrības vēsturiskās attīstības posmā un attieksme pret to. Individuālā tiesiskā apziņa ir konkrētā indivīda tiesiskā apziņa.
Tiesību normas ir kompetentu valsts iestāžu noteikti vai sankcionēti vispārīga rakstura uzvedības noteikumi, kas izsaka valsts gribu, regulē sabiedriskās attiecības un to izpildi garantē valsts. Citiem vārdiem sakot, tiesību norma ir vispārēja satura uzvedības noteikumi, kam piemīt visiem obligāts sayurs, apvelta tiesību subjektu ar tiesībām un pienākumiem un noteikumu neievērošanas gadījumā paredz atbildību. Tiesību normu pazīmes: 1)tiesību normai piemīt imperatīvs raksturs (vispārobligats raksturs, normas jēpilda visiem tiesību subjektiem uz kuriem tās attiecas); 2) tiesību normas divpusējs raksturs (tiesību norma sabiedriskās attiecības vienai puseipiešķir subjektīvās tiesības, bet otrai – juridiskus pienakumus); 3) tiesību normu izpildi garantē valsts; 4) adresāta bezpersoniskums (adresēta visiem dotās valsts iedzīvotājiem, vai arī nosaka konkrētus subjektus, piemēram, mantinieki); 5) formālā noteiktība; 6) sistēmiskums (katrai tiesību normai jāiekļaujas pastāvošaja tiesību sistēmā, nedrīksts pastāvēt autonomā stāvoklī); 7) tiesību normu var piemērot vairākkārtēji.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register