Pēc sešiem mēnešiem persona A saņēma policijas rakstveida lēmumu par atteikumu ierosināt kriminālprocesu. Lēmumā tika norādīti faktiskie lietas apstākļi, kā arī uzskaitītas piemērojamās tiesību normas. Plašāks pamatojums lēmumā netika ietverts. Tāpat lēmumā tika norādīts, ka tas ir „galīgs un nepārsūdzams”. Pēc šī lēmuma saņemšanas un iepazīšanās ar tā saturu A pasliktinājās veselības stāvoklis un tā tika nogādāta slimnīcā.
• vai šajā gadījumā Jūs konstatējat cilvēktiesību ierobežojumu? Pozitīvas atbildes gadījumā nosauciet, lūdzu, ierobežotas cilvēktiesības, ka arī izvērtējiet šī ierobežojuma pamatotību;
Atbilde: Jā, šajā gadījumā ir saskatāms cilvēktiesību ierobežojums, un konkrēti- likumā paredzēto tiesību aizliegums cietušajai personai pārsūdzēt pieņemto lēmumu, kuram nav likumiska pamata, proti, Kriminālprocesa likuma 373. panta piektā daļa paredz noziedzīgā nodarījuma rezultātā cietušajai personai, uzraugošajām iestādēm un bērnu tiesību aizsardzībai un nevalstiskai organizācijai tiesības lēmumu par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu pārsūdzēt 10 dienu laikā pēc paziņojuma saņemšanas prokuroram, ja lēmumu pieņēmis izmeklētājs, vai amatā augstākam prokuroram, ja lēmumu pieņēmis prokurors.
• nosauciet, lūdzu, cilvēktiesību aizsardzības mehānismus šajā gadījumā.
Atbilde: Aizsardzības mehānisms: pieņemto policijas darbinieka lēmumu A var pārsūdzēt prokuroram, kuram sūdzība par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu jāizskata 10 dienu laikā no sūdzības saņemšanas. Pēc tam, saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 373. panta septīto daļu, prokurora lēmums, ar kuru noraidīta vai apmierināta sūdzība, nav pārsūdzams. Personai, kura iesniegusi sūdzību, nosūta informāciju par sūdzības izlemšanu.
…