1.Darba tiesību jēdziens un uzdevumi.
Darba tiesības ir tiesību nozare, kuras normas regulē darba devēju un darbinieku darba attiecības, un ar darba attiecībām tieši saistītas attiecības. Darba tiesību uzdevums regulēt šīs attiecības.
2.Darba likumdošanas aktu raksturojums.
Uzņēmuma iekšējie normatīvie dokumenti.
Darba tiesiskās attiecības regulē:
1.Darba kārtības noteikumi
2.Ievadinstruktāža
3.Ugunsdrošības noteikumi
4.Grāmatvedības kārtošanas un organizēšanas noteikumi
5.Iekšējie arhivēšanas noteikumi
6.Rīcības plāns ugunsgrēka gadījumā.
7.Darba aizsardzības instrukcijas.
8.Lietvedības instrukcija.
9.Lietvedības nomenklatūra.
10.Dokumenta aprites noteikumi
Darba tiesiskās attiecības regulē Latvijas Republikas Satversme, Latvijai saistošās starptautisko tiesību normas (ES direktīvas, ANO konvencijas), šis likums un citi normatīvie akti, kā arī darba koplīgums un darba kārtības noteikumi.
3.Darba attiecību puses.
DL likumā noteikts, ka darba attiecību puses ir darbinieks un darba devējs.
Darbinieks ir fiziskā persona, kas uz darba līguma pamata par nolīgto darba samaksu veic noteiktu darbu darba devēja vadībā.
Darba devējs ir fiziskā vai juridiskā persona vai arī tiesībspējīga personālsabiedrība, kas uz darba līguma pamata nodarbina vismaz vienu darbinieku.
Uzņēmums šā likuma izpratnē ir jebkura organizatoriska vienība, kurā darba devējs nodarbina savus darbiniekus.
4.Darba tiesību principi.
Vienlīdzīgu tiesību princips
(1) Ikvienam ir vienlīdzīgas tiesības uz darbu, taisnīgiem, drošiem un veselībai nekaitīgiem darba apstākļiem, kā arī uz taisnīgu darba samaksu.
(2) Šā panta pirmajā daļā paredzētās tiesības nodrošināmas bez jebkādas tiešas vai netiešas diskriminācijas — neatkarīgi no personas rases, ādas krāsas, dzimuma, vecuma, invaliditātes, reliģiskās, politiskās vai citas pārliecības, nacionālās vai sociālās izcelsmes, mantiskā vai ģimenes stāvokļa vai citiem apstākļiem.
Tiesības apvienoties organizācijās
(1) Darbiniekiem, kā arī darba devējiem ir tiesības brīvi apvienoties organizācijās un iestāties tajās, lai aizstāvētu savas sociālās, ekonomiskās un profesionālās tiesības un intereses.
(2) Darbinieka piederība pie šā panta pirmajā daļā minētajām organizācijām vai darbinieka vēlme iestāties tajās nevar būt par pamatu atteikumam noslēgt darba līgumu, darba līguma uzteikumam vai citādai darbinieka tiesību ierobežošanai.…