-
Darba un komerctiesību jautājumi un atbildes
1.Darba tiesību jēdziens un pamatprincipi
Darba tiesības – tiesisko normu sistēma, kura regulē darba tiesiskās attiecības, starp subjektiem. Starp darbinieku un darba devēju.
Darbinieku tiesisko stāvokli pasliktinošo noteikumu spēkā neesamība – nav spēkā darba līgumā d.d. rīkojuma noteikumi, darba kārtības not., vai d. koplīgumā, kas pretēji normatīvu aktiem pasliktina darbinieka tiesisko stāvokli.
Vienlīdzīgu tiesību princips – ikvienam ir vienlīdzīgas tiesības uz darbu taisnīgiem, drošiem un veselībai nekaitīgiem darba apstākļiem. Kā arī uz taisnīgu darba samaksu. Šīs tiesības nodrošināmas uz jebkādas, diskriminācijas neatkarīgi no personas dzimuma, vecuma, rases, invaliditātes, reliģiskās, politiskās pārliecības, nacionālās vai sociālās izcelsmes, mantiskās vai ģimenes stāvokļa apstākļiem.
Tiesības apvienoties organizācijās – darbiniekam ir tiesības apvienoties organizācijās, lai aizstāvētu savas sociālās un profesionālās tiesības un intereses. Darb. piederība organizācijām nevar būt par pamatu atteikumam noslēgt darba līgumu vai darba līg. uzteikumam.
Aizliegums radīt nelabvēlīgus sekas, ja darb. izmanto savas tiesības – aizliegts darb. sodīt vai radīt viņam nelabvēlīgas sekas, ja darb. pieļaujamā veidā izmanto savas tiesības.
2.Darba koplīguma noslēgšanas kārtība
Darba koplīgumu noslēgt ierosina darbinieku pārstāvji, darba devējs vai organizācijas vai to apvienības. Darba devējs, darba devēju organizācija vai darba devēju organizāciju apvienība nav tiesīga atteikties no sarunām par darba koplīguma slēgšanu. Rakstveida atbilde uz priekšlikumu noslēgt darba koplīgumu sniedzama 10 dienu laikā no priekšlikuma saņemšanas dienas. Darba koplīguma noslēgšanai puses rīko sarunas, vienojoties par darba koplīguma projekta izstrādāšanas un apspriešanas kārtību. Puses uz šīm sarunām var uzaicināt speciālistus, izveidot darba grupas, iekļaujot tajās vienādā skaitā abu pušu pārstāvjus, kā arī patstāvīgi izstrādāt darba koplīguma projektu. Darba devējam pēc darbinieku pārstāvju pieprasījuma ir pienākums sniegt viņiem darba koplīguma noslēgšanai nepieciešamo informāciju. Ja sarunu gaitā vienas puses iebildumu dēļ netiek panākta vienošanās par darba koplīguma projekta izstrādāšanas un apspriešanas kārtību vai par darba koplīguma saturu, šai pusei ir pienākums ne vēlāk kā 10 dienu laikā sniegt rakstveida atbildi uz otras puses izteiktajiem priekšlikumiem. Ja saņemts darba koplīguma projekts kopumā, rakstveida atbilde sniedzama ne vēlāk kā viena mēneša laikā, un tajā puse norāda savus iebildumus un priekšlikumus attiecībā uz šo projektu. Ikvienam darbiniekam ir tiesības rakstveidā iesniegt darba koplīguma pusēm savus priekšlikumus attiecībā uz darba koplīguma projektu.…
Darba tiesību jēdziens un pamatprincipi,Darba koplīguma noslēgšanas kārtība,Darba tiesisko attiecību nodibināšana ,Darba devēja paziņojums par brīvajām darba vietām un darba intervija,Darba līguma noslēgšanas kārtība un darba līguma saturs,Darba tiesisko attiecību ilgums un pārbaude pieņemot darbā,Darbinieka saistības,Darba kārtības jēdziens un tās nodrošināšanas metodes,Iekšējās darba kārtības tiesiskais regulējums,Disciplinārā atbildība,Disciplināro sodu veidi,Darbinieka tiesības un pienākumi,Darba devēja tiesības un pienākumi,Darba samaksas jēdziens un vienlīdzība darba samaksā,Darba samaksas organizācija un darba samaksas izmaksas,Vidējās izpeļņas aprēķināšana un vidējās izpeļņas izmaksas gadījumos,kad darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ,Ieturējumi no darba samaksas un ierobežojumi,Piemaksas,Darba laika jēdziens un veidi, Šķīrējtiesā izšķiramie strīdi un nolēmuma izpilde,Strīda izšķiršana šķīrējtiesā,Uzņēmuma maksātnespēja,Darba laika organizācija,Atpūtas laikā vispārējie noteikumi,Pārtraukumi darbā, Atvaļinājumi,Mācību atvaļinājums; bērna kopšanas atvaļinājums; grūtniecības un dzemdību atvaļinājums, Darba aizsardzības jēdziens un valsts un pašvaldību kompetence darba aizsardzības jomā,Darba devēja un nodarbinātā pienākumi aizsardzības jomā, Nelaimes gadījuma izmeklēšana un noformēšana,darba līguma izbeigšanas pamati,darbinieka skaita samazināšana,darba devēja uzteikums un pamatojums,darbinieka uzteikums laiks jauna darba vēlēšanai,individuālo strīdu izšķiršana,kolektīvie tiesību strīdi un to izšķiršana,kolektīvo interešu strīdu izšķiršana, lokauts,komandītsabiedrības dibināšanas kārtība un jēdziens,komandītstatuss un atbildība, komplementārie biedri un statuss,personāl pilnsabiedrības jēdziens, reģistrācija un atbildība,individuālkomersanta jēdziens, reģistrācija un atbildība,SIA dibināšanas kārtība un jēdziens,SIA kapitāls un organizatoriskā struktūra,akciju sabiedrības jēdziens un dibināšanas kārtība,akciju veidi un kategorijas,akciju sabiedrības organizatoriskā struktūra,komersanta firma, uzņēmums un filiāle,prokūra un parastā komercpilnvara, komersanta un komercdarbības jēdziens,komercreģistra darbība.
- Atbildes uz eksāmena jautājumiem kriminālprocesa tiesībās
- Darba un komerctiesību jautājumi un atbildes
- Eksāmena atbildes krimināltiesībās
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Eksāmena atbildes krimināltiesībās
Summaries, Notes for university22
-
Atbildes uz eksāmena jautājumiem kriminālprocesa tiesībās
Summaries, Notes for university38
-
Atbildes uz eksāmena jautājumiem kriminālprocesa tiesībās
Summaries, Notes for university38
-
Atkārtojuma jautājumi studiju kursā "Policijas tiesības"
Summaries, Notes for university13
-
Eksāmena jautājumi saimnieciskajās tiesībās
Summaries, Notes for university18