Savukārt transakciju aktīvā analīze izšķir četras dzīves pozīcijas:
1. „Ar mani kaut kas nav kārtībā, bet ar tevi ir.” – depresīva pamatpozīcija, cilvēks mokās ar mazvērtības kompleksiem un meklē sev apkārt stiprākus cilvēkus.
2. „Es esmu slikts, tur arī esi slikts.” – izmisuma pozīcija. Cilvēks ir aizdomīgs un netic ne sev, ne citiem.
3. „Ar mani viss kārtībā, bet ar tevi nav.” – augstprātības pozīcija. Šādi cilvēki ir paštaisni, nereti agresīvi. Viņiem trūkst objektīvas attieksmes pret sevi.
4. „Ar mani viss ir kārtībā un ar tevi viss ir kārtībā.” – parasti ir pazināta pozīcija. Tās izveidē cilvēks aktīvi līdzdarbojas. Pozitīvi vērtē gan sevi, gan partneri.
„Ja cilvēks vēlas ar kādu būt kopā, tas vēl nenozīmē, ka šis otrs cilvēks ir viņam pievilcīgs. Šādu vēlmi būt ar kādu kopā sociālajā psiholoģijā apzīmē ar jēdzienu „afilācija”.” Stenlija Šahtera veiktajā eksperimentā tika pierādīts, ka uztraukti cilvēki vairāk vēlas būt kopā ar citiem nekā mierīgi cilvēki. Kā arī viņš noskaidroja, ka cilvēkiem nav vienalga, ar ko viņi ir kopā, bet šajā gadījumā runa nav par pievilcību.
Afilācijai ir trīs galvenie skaidrojumi – sociālā salīdzināšana; vajadzība mazināt trauksmi; vajadzība pēc informācijas. Daudzi pētnieki atzīst, ka afilācija var būt saistīta ar visiem iepriekšminētajiem motīviem, jo tie nav savstarpēji izslēdzoši.
…