Ministru Padome (ar 1993. gada 1. novembri, stājoties spēkā Māstrihtas līgumam, Eiropas Savienības Padome) ir Eiropas Savienības galvenā lēmējinstitūcija. Eiropas Savienības Padome ir ES likumdošanas iestāde. Tā pieņem lēmumus par likumu priekšlikumiem, kurus Eiropas Savienībai var iesniegt tikai Eiropas Komisija, jo tikai tai ir likumu ierosināšanas tiesības. Eiropas Savienības Padomes (Ministru Padomes) pieņemtās regulas un direktīvas ir saistošas visām dalībvalstīm. Ministru Padome sastāv no ministriem, kuri ir savu valdību pārstāvji.
No Eiropas Savienības Padomes (Ministru Padomes) ir jānošķir Eiropas Savienības valstu un valdību vadītāju padome, kas ir vismaz divreiz gadā sanākoša ES dalībvalstu un valdības galotņu tikšanās. Juridiskā ziņā tā nav Eiropas Savienības iestāde.
Ministru Padomes atbildība un funkcijas.
Galvenā Padomes atbildība ir veidot politiku un pieņemt likumdošanas lēmumus, kā arī dalībvalstu interešu pārstāvība ES līmenī. Sākotnēji vienīgi Padomei bija lēmumu pieņemšanas tiesības visās EK politikas jomās. Kaut gan Padome joprojām ir svarīgākais lēmumu pieņemšanas orgāns, tai jādalās arī ar Eiropas Komisiju un Eiropas Parlamentu, kuriem ir līdzīga vara, bet tā nav salīdzināma ar Eiropas Ministru Padomes pilnvarām. Galvenā atšķirība ir veidojamās politikas un lēmumu sfērās.
Eiropas Savienības Padomes darbs ir cieši saistīts ar Eiropas Komisijas un Eiropas Parlamenta darbību. Eiropas Savienības Padomei ir lielāka vieta lēmumu pieņemšanas manevriem otrā (Eiropas Ekonomikā Kopiena) un trešā (Sadarbība iekšlietās un tieslietās) pīlāra ietvaros. …