Politika-ir mērķtiecīgu pasākumu komplekss(kopējs tirgus; harmonisku un līdzsvarotu saimniecisku darbību attīstība).Augoša konkurences un konverģences pakāpe starp dalībvalstīm(brīva preču, kapitāla aprite; pakalpojumu sniegšanas brīvība; brīva darbaspēka pārvietošana).
Muitas politika-mērķtiecīgs pasākumu komplekss, ar kuru palīdzību izpildāma brīva preču aprite un šādas funkcijas:
Valsts suverenitātes un iekšējā tirgus aizsardzība;
Sadarbības aizsardzība kontrolējot aizliegto preču pārvietošana pāri robežai;
Pāri robežai pārvietojamo preču muitas kontroles nodrošināšana;
Muitas maksājumu iekasēšana;]
Muitas jomā spēkā esošo saistību izpilde;
Sadarbība ar muitas struktūrvienībām u.c. valsts institūcijām lai novērstu muitas konkurences pasākumus un izvairīšanos no nodokļu nomaksas.
Ārējās tirdzniecības un muitas statistikas apkopošana.
Muitas politikas veidi :atkarīgs no tā cik liela ir valsts institūciju piedalīšanās ārējo tirdzniecību reglamentēšanā muitas politikas mēdz būt:
Autarkija- pauda vienas valsts ietvaros visu iespējamo importa preču aizstāšanu ar produkciju ko ražo iekšzemes firmas.
Merkantilisms-valstij jāpārdod ārzemēs pēc iespējas vairāk dažādu preču, bet jāpērk pēc iespējas mazāk. Jāeksportē tikai gatavā produkcija, jo to pārdodot var iegūt vairāk naudas. PVN- jāizveido stingra valsts kontroles sistēma, lai uzraudzītu saimniecisko subjektu darbības.
Brīvā tirdzniecība- dažādu valstu privātpersonu un firmu tirdzniecība starpā bez mākslīgiem ierobežojumiem(valdības konkurentiem).
Protekcionisms- pasākumu komplekss ko veic valsts lai aizsargātu iekšējo tirgu no ārvalstu konkurences un palīdzētu iekšzemes firmām ražot vietējo produkciju. Valsts eksportē tikai tās preces, kuras ražo ar viszemākajām izmaksām. Importē- kuras citās valstīs ražo ar mazākām izmaksām.
Muitas politikas ārējie faktori- ekonomiskie faktori, kuri nav atkarīgi no valsts ārējās ekonomiskās darbības regulēšanas(piem. Globālās ekonomiskās krīzes). Ārējie faktori ir arī preču ievešana no 3. valstīm par cenu kura ir zemāka par to normālo vērtību parastā tirdzniecības parītie eksportētāja valsti. (Dempings). Tādu preču ievešana, kuru ražošanā un izvešanā tieši vai netieši izmantotas valsts ražošanas un izvešanas subsīdijas.
Iekšējie faktori- atkarīgi no valsts ārējās ekonomiskās darbības regulēšanas. (labvēlīgi apstākļi eksporta tirgū, investīcijas).…