Ir nepieciešams attīstīt ražošanu, lai apmierinātu patērētāju vajadzības pēc precēm un pakalpojumiem. Sabiedrībai vienmēr ir jārisina četri savstarpēji pamatjautājumi: ko, cik, un kam ražot.1
Ekonomikas pamats ir cilvēku saimnieciskā darbība, kuru izsauc vajadzības. Saimnieciskā darbība ir viena no cilvēka dzīves darbības sfērām, kurā pastāv daudzveidīgi sakari, kas veido noteiktu sistēmu.
Ekonomisko sistēmu raksturo četras galvenās pazīmes, kas parāda pastāvošo institūciju būtību un to ietekmi uz lēmumu pieņemšanu resursu ierobežotības apstākļos.
1. Lēmumu pieņemšanas līmeņi un organizēšana – kādā veidā sabiedrība pieņem lēmumus par resursu izvietošanu un risina ekonomika organizācijas pamatjautājumus, kā arī sadala resursus starp nozarēm, apakšnozarēm un atsevišķiem uzņēmumiem.
2. Informācijas ieguves un koordinācijas mehanisms – informācija par cenu līmeni ir iegūstama ar tirgus starpniecību, kas signalizē par preču trūkumu vai pārpalikumu.
3. Ekonomiskās sistēmas svarīga pazīme ir īpašuma tiesības. Svarīgi, kura īpašuma forma sabiedrībā ir valdošā – privātīpašums vai sabiedriskais īpašums.
4. Ekonomiskais mehānisms galamērķa sasniegšanai un cilvēku iesaistīšanai saimnieciskajā darbībā. Stimuli, kas sekmē darbību labāku rezultātu sasniegšanai: augsts atalgojums, prēmijas, stingra administrācijas kontrole, ordeņi, goda raksti u.tml.…