„Nelabums”
Kā saprast jēdzienu „lieks”?
Jēdzienu „lieks” varētu skaidrot kā vientuļu un nevajadzīgu. Mūsdienu sabiedrībā tā varētu justies daudzi lielā egoisma un zemās paškritikas dēļ. Cilvēki ,kuri jūtas lieki, sevi nospiež ar domām par citu cilvēku priekiem attiecībā pret savām bēdām un izmisumu par to, ka nespēj ieinteresēt nevienu, ka esi vientuļš un nesaprasts. Uzskatu, ka lieku cilvēku nav- ir tikai nesaprasti vai pārprasti cilvēki. Jēdziens „lieks” rodas cilvēka zemapziņā, nevis cilvēku savstarpējās attiecībās- cilvēks domu varā „izskaitļo”, ka ar savu klātbūtni viņš nespēj nevienu ieinteresēt, līdz ar to viņš uzskata, ka ir lieks, bet būtībā varbūt šis cilvēks ir tikai pārprasts.
Kā šī liekā cilvēka sajūta parādās fragmentā?
Liekais cilvēks visu sev apkārt redz lieku un nevajadzīgu, vientuļu. Viņš atklāj, ka ne tikai viņš jūtas lieks, bet daba būtībā arī iekārtota, lai viss, kas būtu dzīvs vai arī nedzīvs, sajustos lieks: „Lieks- tā bija vienīgā attiecība, ko spēju saskatīt starp kokiem, režģiem, oļiem.”
Liekais cilvēks, skaidrojot dabas izjūtas un norises, tajās noslēpj arī savas emocijas, ka būtībā jau liekais nevis tiek pamests un ir lieks, nevienam nevajadzīgs, bet gan , ka viņš pats vairās no attiecībām, pats noslēdzas sevī, pats paliek aiz robežām. Autors atklāj, ka cilvēks pats ir vainīgs, ka ir lieks. …