Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
6,49
You save:
0,91 (14%)
Discounted price*:
5,58
Purchase
Add to Wish List
ID number:849466
Author:
Evaluation:
Published: 13.02.2006.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Latviešu padomju dzeja līdzīgi citiem literatūras žanriem 20. un 30. gados attīstās ciešā sakarā ar laikmeta sabiedriski politisko dzīvi. Vētrainie pilsoņu kara gadi un tautu vēsturē vēl nepieredzētais sociālisma jauncelsmes laiks spārno padomju dzejniekus arvien drošākam un atbildīgākam poētiskās domas lidojumam, arvien patiesākam jaunā padomju cilvēka izjūtu un pārdzīvojumu iemiesojumam dzejas tēlos.
Pilsoņu kara gados, ātri un operatīvi atsaucoties dzīves izvirzītajām prasībām, dzeja kļūst par noteicošo latviešu padomju literatūras veidu. Masu heroismu un revolucionāro trauksmi romantiskā patosa caurstrāvotos pantos apdzied Šalkonis, Astra, Klitija, Pēteris Veinis, Eduards Šillers, kas literatūrā debitējuši jau pirmsoktobra posmā.
Pilsoņu kara gados dzejas, tāpat kā visas latviešu literatūras attīstība lielā mērā saistīta ar latviešu strēlnieku izdevumiem. Tajos publicēja virkne autoru, kas latviešu literatūrā ienāk kopā ar revolūciju. Bez tam ienāk arī atsevišķi vairāku autoru dzejoļu sakopojumi, kā ,, Uguns un ziedi ”( 1920. ) un citi.
Šī posma latviešu padomju dzejnieku kadru kodolu veido revolucionārie cīnītāj, kas savu idejisko pārliecību un uzticību padomju Dzimtenei apliecina ar ieročiem rokās. Jaunās pasaules uzvarošo cīņu savās poēmās apdzied Roberts Eidemans. Revolūcijas ,, ugunīgās dienas ” slavina Alvils Ceplis un revolūcijas kareivja frontes dzīves ikdiena vienkāršās, skaudri reālistiskās vārsmās tver Kārlis Pelēkais . Himniski pacilāti darba tautas uzvaru sveic Eduards Šmits – Birojs ( 1891. – 1937. ), revolucionārs un partijas biedrs no 1913. gada, padomju laikā – žurnālists un iestāžu darbinieks. Strēlnieku izdevumos publicējas arī Kārlis Ozols – Priednieks, Konrāds Jokums, Jūlijs Juliāns un citi.
Vēlākajos gados par latviešu padomju dzejnieku galveno tribīni laikraksti ,, Krievijas Cīņa ” un ,, Komunāru Cīņa’’ ( ar 1931. g. ), kā arī žurnāls ,, Celtne ”. Periodikā publicētie dzejoļi vēlāk ievietoti atsevišķi izdotajos krājumos.
Pēckara laika grūtības rod atspoguļojumu A. Cepļa, K. Pelēkā, E. Šmita-Biroja, P. Lavina un citu dzejā.
Padomju Savienībā no buržuāziskās Latvijas ierodas Arnolds Grands, Linards Laicens, Vilis Āboltiņš un vēlāk arī Pēteris Ķikuts. Liriņu saimi papildina arī tādi talantīgi dzejnieki kā Voldemārs Jākobsons, Kārlis Jākobsons, Kārlis Bergs un citi.
20. un 30. gados plaši un bagātīgi sakuplo liriskā dzeja, savā pamattendencē sabiedriski aktuāla, politiski noteikta un asa. Radoši un mērķtiecīgi tiek attīstītas latviešu revolucionārās dzejas tradīcijas. Paužot nedzēšamu naidu pret revolūcijas ienaidniekiem un veco, kapitālistisko iekārtu, šī perioda liriskā dzeja skan kā padomju cilvēka uzvaras prieka un patriotiskā lepnuma apliecinātāja, kā darba tautas izcīnītās brīvības un Oktobra revolūcijas iekarojumu sargātāja, kā skaistās „komunistiskās rītdienas” vēstītāja. Tādejādi daudzveidīgāk un konkrētāk nekā iepriekšējā periodā latviešu padomju dzejā tagad izskan sociālistiskais ideāls un dzīves revolucionārās attīstības perspektīvas.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,02 €
Work pack Nr. 1116977
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Padomju laika dzeja”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/849466

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register