Manuprāt, filmā liels uzsvars ir likts uz politiskajām cīņā. 49 partiju saraksti Saeimas vēlēšanās, kad padomju vēlēšanās bija iespēja izvēlēties vienu variantu no viena. Tas tiek atspoguļots arī kadrā, kad Emma prasa, lai parāda visas brošas, kaut gan tās ir vienādas. “Vai tad izvēlēties nedrīkst?” vēl ironiski piebilst viņa. Partijas izsaka mūžīgos solījumus, cīnīsies par visas tautas nākotni, kad ievēlēs, tad sāksies jauna dzīve, visiem viss būs, tad visiem palīdzēs atrast un būs darbs, neviens bez vakariņām nepaliks, nevienam tautietim nevajadzēs staigāt ar basām kājam utt.
Attēlots, ka inteliģenti cilvēki nav nepieciešami, sūta tādus tālāk prom. Kurmim piesakoties darbam, sākumā viņš teica, ka ir filozofs, skolotājs. Darbu piedāvāja tikai jūnijā. Tomēr, kad prasīja jebkādu darbu, tad piedāvāja strādāt par šinderi uzreiz. Jāpiemin arī tas, ka katram cilvēkam varēja būt tikai viens darbs.
Interesē par vienkāršo cilvēku likteņiem. Parādīts cik viegli ietekmējams cilvēks : “Kas man maksā, tam es līmēju.” Taču, mājās runājot, zina, ka visas partijas muļķo tautu, zagļi, aplaupa valsti un cietumā tādus jāliek. Izmanto kā kurināmo partiju skrejlapas, labi deg. Zina, ka nekad nedrīkst teikt, ko patiesībā domā. (Kadrs ar Kalnkāju kundzi un Kurmi pie kioska, nosauc viņu par slīpētu.) Prot iziet no situācijām, kad Emma izder alkohola pudeli, tad Kurmis pielej klāt ūdeni. Jaunā paaudze, Emma, dumpinieciska, atver logus un saka:” Lai dzird kā cilvēki dzīvo.”
…