Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
3,49
You save:
0,49 (14%)
Discounted price*:
3,00
Purchase
Add to Wish List
ID number:613587
Author:
Evaluation:
Published: 14.06.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Filozofija – philo – gudrība, sophia – mīlestība. Filozofija veidojas kā ceļš uz gudrību. Filozofija sākas ar jautājumiem, nevis ar atbildēm uz tiem. Filozofijas apguve prasa dziļi personisku skatījumu. Filozofija pastāv kā dialogs: pagātnes klasiķu teksti ir jāapgūst, par tiem domājot – piekrītot vai nepiekrītot.
Filozofija nodarbojas ar jautājumiem par esamību un neko. Taču nebūt ne viss esošais ietilpst tās interešu sfērā. Platons māca, ka jāatšķir esamība un šķitums. Filozofija tver nemainīgās un pastāvīgās būtības.
Uz jautājumu par filozofiju nevar atbildēt ar vienu teikumu, bet gan ar iedziļināšanos tās būtībā. Filozofijas tapšanai vajadzīga noskaņotība. Filozofiska domāšana norisinās tad, kad doma ir nonākusi noteiktā stāvoklī, kas atšķiras no ikdienas sadzīviskās domāšanas. Filozofiskā domāšana neaplūko īstenības faktus. Filozofiskā domāšana ir doma par domu. Lai realizētos doma, ir vajadzīgs sasprindzinājums. Māka iegūt šo sasprindzinājumu ir tas pats, kas māka nonākt domas stāvoklī. Šāda māka visu dzīvo būtņu vidū piemīt tikai cilvēkam un tikai izglītotam, galīgi trenētam un ieinteresētam cilvēkam. Dabiskā ceļā, bez piepūles, filozofiskās domas iegūt nav iespējams.

1.Raksturojiet filozofijas attīstības galvenos posmus.
Senās Indijas filosofija – (2. gada tūkstotis p.m.ē) Indijas filosofiskās domas attīstības vēsturē ievērojamu vietu ieņem sešas daršanas jeb sistēmas. Tās visas ir orgāniski saistītas ar brahmanismā un hinduismā valdošajām idejām. Šo sistēmu rašanās un darbības formas iezīmē centienus apzināties specifisku filosofisku interešu jomu atšķirībā no reliģiskās sfēras.
Nozīmīgu vietu Indijas filosofijā ieņem radniecīgās daršanas – njāja un vaišešika. Risinot visai Indijas kultūrai raksturīgas problēmas, njāja piedāvā netradicionālus līdzekļus, patiesības izziņā un ceļā uz atbrīvošanos – mokšu – svarīgu vietu atvēlot prāta darbībai. Tādēļ tā cenšas izstrādāt īpašas prāta darbības formas, kuru lietojums varētu cilvēku tuvināt patiesībai. Njāja izveido specifisku domāšanas noteikumu un priekšrakstu sistēmu, kuru mēdz devēt par “indiešu loģiku”.
Vaišešikas oriģinalitāte atklājas tās izstrādātajā mācībā par elementiem, kurā saskatāmas savdabīgas atomisma teorijas iezīmes (elementi – zeme, uguns, ūdens, gaiss)
Sānkhja – viss pasaulē ir pakļauts dabiskai attīstības gaitai, cilvēks tiecas uz garu, apziņu.
Joga – pieļauj kosmiskas būtības esamību.
Senās Ķīnas filosofija – (2. gada tūkstotis p.m.ē) cenšas iedziļināties lietu dabiskajās norisēs, aplūkot kustību, ritmu kā pasaulei iekšēji piemītošas esamības formas.
Viens no senākajiem Ķīnas filosofiskās domas pieminekļiem ir “Pārmaiņu grāmata” – teksts, kas saistīts ar senu zīlēšanas praksi. Tekstu veido 64 heksagrammas. Katra no tām izteic kādu Visuma uzbūves un attīstības principu.
Senās Ķīnas filosofijas izpratnē visa esošā avots ir Debesis jeb Neesamība, kas no sevis ļauj izaugt diviem pretējiem spēkiem – iņ un jan. To savstarpējā mijiedarbībā realizējas pasaules process.…

Author's comment
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Filosofija”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/613587

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register