1.Ko sauc par termisko starojumu? Ar ko termiskais starojums atšķiras no citiem starojuma veidiem?
Ja ķermenis izstaro elektromagnētisko starojumu uz pievadītās siltuma enerģijas rēķina, tad šo starojumu sauc par termisko starojumu. Termiskais starojums no citiem starojumiem atšķiras ar to, ka tas var būt līdzsvarots starojums. Tas nozīmē , ka izstarojošais ķermenis var atrasties līdzsvarā ar savu starojumu.
5. Kādas parādības liecina par gaismas korpuskulārajām īpašībām?
Tas atspoguļojas fotona enerģijas, impulsa un masas formulās. Visi šie lielumi, kas raksturo daļiņu, ir atkarīgi no viļņu raksturlieluma- frekvences. Augstākas frekvences elektromagnētiskajam starojumam atbilst fotoni ar lielāku enerģiju, impulsu un masu . Gaismas izplatīšanos var labi pamatot, pieņemot ,ka gaisma ir elektromagnētisks vilnis. Šajā procesā izpaužas viļņu īpašības. To apstiprina gaismas interference un difrakcija. Gaismas iedarbību ar vielu iespējams izskaidrot, pieņemot, ka gaisma ir fotonu plūsma, un ka tai piemīt korpuskulārās īpašības.
6. Ko sauc par ārējo fotoefektu. Kādi ir fotoefekta pamatlikumi?
Par fotoefektu sauc tādu parādību, ka elektromagnētiskā starojuma iedarbībā no vielas tiek izrauti elektroni.
Fotoefekta likumi: 1. elektronu skaits, kuras gaisma vienā sekundē izrauj no metāla virsmas, ir tieši proporcionāls gaismas plūsmai.
2. gaismas iedarbībā no vielas izrauto elektronu maksimālā kinētiskā enerģija lineāri palielinās, palielinoties gaismas frekvencei, un tā nav atkarīga no gaismas plūsmas. …