-
Fizikas svarīgākie jautājumi
Elektriskie lādiņi ir elektromagnētiskā lauka avots. Ar lauka starpniecību notiek lādiņu mijiedarbība. Nekustīgi elektriskie lādiņi rada elektrostatisko lauku. Visām līdz šim eksperimentāli novērotajām elektriski lādētajām elementārdaļiņām elektriskie lādiņi ir ar vienādu moduli: tie atšķiras tikai ar zīmi. Šādu lādiņu sauc par elementārlādiņu, un to pieņemts apzīmēt ar burtu e. Izņēmums ir daļiņas – D rezonansi, tiem lādiņš ir 2e. Elektriskais lādiņš ir invariants lielums. pašreiz atklāto lādiņu elementārlādiņu skaits pārsniedz simtu. noskaidrots ka daļiņas kuras savstarpēji iedarbojas ar stiprās mijiedarbības spēkiem, var uzbūvēt no kvarkiem, kuru lādiņi ir 2/3e,1/3e.Vielas atomi sastāv no neitroniem (daļiņām bez lādiņa) un protoniem (ar lādiņu +e) un elektroniem (ar lādiņu –e). Divi nekustīgi vienādzīmju punktveida lādiņi atgrūžas, bet pretēju zīmju lādiņi pievelkas ar spēku kas tieši proporcionāls lādiņu reizinājumam, bet apgriezti proporcionāls to savstarpējā attāluma kvadrātam, pie tam šis spēks darbojas pa taisni, kas savieno abus lādiņus.F= kq1q2/r2Elektrisko lādiņu sauc par punktveida lādiņu, ja tā nesējs ir ķermenis, kura lineārie izmēri ir mazi slīdzinājumā ar attālumu no lādēta ķermeņa līdz punktam, kurā tiek aplūkota lādiņa darbība.
elektriski izolētā sistēmā elektrisko lādiņu summa ir konstants lielums- tas ir elektriskā lādiņa nezūdamības likums. Elektriskā lādiņa vienība ir kulons (1 C).viens kulons ir tāds elektriskais lādiņš, kas izplūst caur vadītāja šķērsgriezumu vienā sekundē, ja strāvas stiprums vadītājā ir viens ampērs.
2.elektrisko lādiņu mijiedarbe. Kulona likums un superpozīcijas princips.
Elektrisko lādiņu sauc par punktveida lādiņu, ja tā nesējs ir ķermenis, kura lineārie izmēri ir mazi slīdzinājumā ar attālumu no lādēta ķermeņa līdz punktam, kurā tiek aplūkota lādiņa darbība.
kulona likums-Divi nekustīgi vienādzīmju punktveida lādiņi atgrūžas, bet pretēju zīmju lādiņi pievelkas ar spēku kas tieši proporcionāls lādiņu reizinājumam, bet apgriezti proporcionāls to savstarpējā attāluma kvadrātam, pie tam šis spēks darbojas pa taisni, kas savieno abus lādiņus.F= kq1q2/r2 . Kulona likums racionalizētā formā F= q1 q2/(4pieps r2).
pieredze rāda ka divu lādiņu mijiedarbības spēks nemainās ja to tuvumā novieto citus lādiņus. Tādēļ spēku F, ar kādu uz punktveida lādiņu q0 darbojas punktveida lādiņu sistēma q1, q2 ,…, qN , var izteikt šādi : F=sumi=1 toN (FI )
Fi – spēks, ar kādu uz lādiņu q darbojas lādiņš qi , kad pārējo lādiņu nav tuvumā. Tas ir mijiedarbības spēku superpozīcijas princps.
3. Elektriskā lauka intensitāte.
tāpat kā telpā ap katru daļiņu ,kurai ir masa eksistē gravitācijas spēku lauks telpā ap jebkuru elektriski lādētu daļiņu pastāv ar to saistītais elektromagnētiskais spēku lauks.Elektrisko lauku katrā punktā raksturo ar vektoriālu lielumu E ko sauc par elektriskā lauka intensitāti. E=Fz /qz .elektriskā lauka intensitāte ir vienāda ar spēku ar kādu lauks darbojas uz dotajā punktā novietota pozitīva lādiņa vienību. Ja ir zināma elektriskā lauka intensitāte Tad spēks F ar kādu lauks darbojas uz tajā novietotulādiņu q0, izsakāms šādi: F=q0E.…
78 jautājumi un atbildes fizikā-Elektriskie lādiņi un to īpašības;Gausa teorēma elektriskā lauka indukcijai;Pašindukcija un mijindukcija;Gaismas viļņu laiciskā un telpiskā koherence; un ļoti daudz kas cits!!
- Fizikas svarīgākie jautājumi
- Mācību palīgmateriāls hidrodinamikā (2.kurss)
- Stoksa likums
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Fizikas eksāmena špikeri. Astotais turpinājums
Summaries, Notes for university2
-
Pārskata tabula par 10.klases fizikas kursu
Summaries, Notes for university10
-
Fizikas eksāmens
Summaries, Notes for university21
-
Fizikas konspekts
Summaries, Notes for university1
-
Fizikas kontroldarba jautājumi un atbildes
Summaries, Notes for university4