Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:192035
 
Evaluation:
Published: 26.01.2010.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Līdz 19. un 20. gs. mijai Francijas teātra attīstību nosaka Dramaturgs. To veicināja Rasins un Moljērs. Gadsimtu mijā rodas un attīstās dažādi mākslas virzieni. K. Marksa teoriju un Č.Darvina atklājuma ietekmē rodas naturālisms. Teorētiķis E.Zolā pasludina, ka mākslas uzdevums ir atklāt reālo dzīvi. Līdz ar naturālismu attīstās režisora profesija. To aizsāk A.Antuāns, kurš 1887. gadā nodibina Brīvo teātri, kur aktieri kustas un runā kā dzīvē. Iepriekš aktieris līdzinājās marionetei ar nedabiskām pārspīlētām kustībām un runu, naturālisms uz skatuves veido reālu dzīves ainu. Arī dekorācijas atbilst realitātei. Mainās arī lugas varonis. Agrākā skaistā un ideālā vietā nāk ikdienišķais, nereti nepatīkamais, pretīgais, atklājas cilvēka nolemtība.
Otrs lielākais virziens ir simbolisms, tas attīstās P.Fora Dailes teātrī un Linjē-Po jaunrades teātrī. Simbolisms pievēršas noslēpumainajam cilvēkā un pasaulē, akcentē vientulību un ciešanas. Lugas, tāpat kā pasauli veido atsevišķas detaļas, kodi. Aktieri veido nerealitātes atmosfēru, izmantojot jaunu metafizisku spēles tehniku. Aktiera personībai nav nozīmes, tāpēc izmanto maskas un grimu, runā monotonās balsīs. Arī dekorācijas nereālistiskas. Kā izpētes objekts interesē arī varmācība, noziegums, erotika.
Simbolisma ietekmi pastiprina Z.Freids, īpaši sirreālistu mākslā, glezniecībā. Daudzi pēta austrumu mākslas. Lielu ietekmi uz franču teātri atstāj krievu māksla, īpaši balets. Sākumā tiek sarīkota krievu mākslas un skulptūru izstāde, tad rīkots koncerts, bet 1909. gadā ir pirmā Krievu baleta pirmā sezona Parīzē. S.Djagiļevs apvieno izcilākos mūziķus, horeogrāfus un dejotājus (V.Ņižinkis). Krievu balets izveido jaunu baleta tradīciju, ieviešot kustību dabiskumu un ekspresiju, erotisms, tas tiecas uz rituālo. Rodas daudzi baleta žanri – komēdijas, operas, burleskas, pantomīmas, pastorāles, tautas deju etīdes.
Joprojām dominē uzskats, ka laba izrāde atkarīga no labas lugas. Tradicionālismu pārstāv Franču Komēdijas teātris (FKT) jeb Moljēra nams. Tas ir konservatīvs un iestudē klasiķus. Dominē klasicisma stils – frontālas, statiskas mizanscēnas, patētiska deklamācija.

Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register