Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
11,49
You save:
1,61 (14%)
Discounted price*:
9,88
Purchase
Add to Wish List
ID number:782592
Evaluation:
Published: 24.03.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

1. Bretonvudsas valūtas sistēma
Valūtas sistēmu kā tādu var definēt kā valūtas attiecību organizēšanas un regulēšanas formu, kas tiek nostiprināta nacionālajā likumdošanā vai starptautiskajās vienošanos. Val. sistēma var būt nacionāla, reģionāla un starptautiska. Bretonvudsas valūtas sistēma ir starptautiskās (pasaules) v.s. piemērs.
Starptautiskās v.s. stabilitāte un funkcionēšana ir atkarīgas no sistēmas atbilstības pasaules saimniecības struktūrai, vadošo valstu interešu un ietekmes sadalījuma. Mainoties šiem apstākļiem periodiski rodas starptautiskās v.s. krīzes, kās rezultātā notiek vecās v.s. sabrukums un jaunās rašanās.
Bretonvudsas v.s. radās 1944.gadā Dženovas v.s. krīzes rezultātā, kuru izraisīja 2.pasaules karš. Saprotot, ka Dženovas v.s. vairs neatbilst pasaules prasībām un baidoties no valūtas krīzes atkārtošanas (kā pēc 1.pasaules kara un 30-jos gados), pasaules zinātnieki un politiķi sāka meklēt jaunus v.s. variantus jau kara laikā. Tika radīti plāni daudzās valstīs (Lielbritānija, Francija, ASV).
Visvairāk pazīstami plāni ir:
Keinsa plāns (izstrādāts Lielbritānijā 1940.g.) – paredzēja, ka starptautiskie norēķini notiks caur īpašo klīringa iestādi un kontos parādīsies speciālā vienība – bankors. Sistēma tika balstīta uz fix kursiem, valūtas vērtējot ar noteiktu zelta daudzumu. Viena valsts otrai piešķirtu kredītus starpt. likviditātes palielināšanai.
Vaita plāns (izstrādāts ASV 1941.g.) – paredzēja, ka starpt. norēķinu centrā būs fonds, kurā dalībvalstis iemaksās atbilstoši noteiktām kvotām. Sistēma arī balstījās uz fix kursiem, taču nebija atrisināts jautājums par aizdevumiem.
Rezultātā 1944.gadā Bretonvudsā (ASV) 44 valstis vienojās par jaunās v.s. izveidi un noteica tās galvenos darbības principus, kas izveidojās kā Keinsa un Vaita plānu kompromiss.
Bretonvudsas v.s. darbības principi:
Tika nodibināts SVF, kas regulē starpt. valūtas attiecības un sakārto tās noteiktā sistēmā; Bija paredzēts arī nodibināt analogu tirdzniecības institūciju, taču uzreiz tas neizdevās (PTO izveidoja tikai 1990-jos gados).
Katra valsts izsaka sava valūtas vērtību zeltā un, vadoties no valūtu zelta satura, tika noteikti savstarpēji valūtas kursi.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −2,45 €
Work pack Nr. 1114492
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Globālās finanses”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/782592

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register