Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
9,99
You save:
1,80 (18%)
Discounted price*:
8,19
Purchase
Add to Wish List
ID number:314351
Evaluation:
Published: 09.12.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Māra, Laima, Dēkla, Kārta. Tās mēdz dēvēt par htoniskajām dievībām. Htoniskās dievības reprezentē pirmatnējos tumšos spēkus, kas ir haotiski un var darīt kā labu, tā arī ļaunumu. Šīs dievības dēvē arī par likteņdievībām, jo tās atbild par cilvēku dzimšanu, mūžu, miršanu un atdzimšanu. Kritiskos brīžos tās vienmēr ir ar cilvēku. Tās arī ir mājlopu aizgādnes. Dievību varas zīme ir zelta rīkste un zelta valgi. Tiek uzskatīts, ka ar zelta valgiem tās apstādina negaisu. Sievišķās dievības ir saistītas arī ar auglību. Auglību simbolizē josta, nesdogs, villaine un sagša, kā arī atslēga. Atslēga nozīmē atbrīvošanu. Ar rituāliem bija saistīta īpaša Māras pinka. Māras zīme- mati. Ceturtdienās neķemmējās un bija jāatstāj matu kušķis, lai tur varētu dzīvot Māra. Ar Māru bija saistīta arī Māras baznīca. Tā bija vieta pie ūdens, kur notika krustabu rituāls. Liktendievību dzīvnieki bija govs, aita, vista, vabole, līdaka, čūska un krupis. Dievības varēja parādīties šo dzīvnieku izskatā. Cilvēkiem tās rādījās kā vecas sievietes vai jaunas meitenes. Atkarībā no tā, kur liktendievības tika redzētas, veidojas veidojās turpmākais cilvēka liktenis. Labvēlīgā zīme bija, ja dievība atradās kalnā, kokā, laukā, pie/uz tīra ūdens. Nelabvēlīga- dievība stāv ūdenī, purvā ielejā vai tumsā, vērmeļu krumājā. Tika uzzskatīts, ka dievības guļ tumšā istabas kaktā vai zem sliekšņa. Dievībām ziedoja kritiskās situācijās: slimības gadījumā, kāzās un dzemdībās vai pateicoties. Visbiežāk ziedoja vistu, cūku, sivenu, aitu, medu, alu. Dzemdībās ziedoja zelta naudu. Tika uzskatīts, ka jebkura uguns iekuršana ir dievības piesaukšana. Liktens dievības piedalās arī iniciācijas rituālos, kur reprezentā māti, kas jauneklim ir jāuzvar. Uzskatīja, ka dievības ārstē, īpaši palīdzot pret čūsku kodumiem un ārstē lūzumus. Likteņdievības bija bāreņu aizstāves. Māra skaita.
Informācija: Janīna Kursīte, Arveds Brastiņš, Haralds Biezais, Pēteris Smits, L.Adamovičs, Straubergs, Kokare, Kalniņš.
Gari rūpējas par māju, dārzu, lauku un mājlopiem. Auglību veicinošie gari vairāk bija pieķērušies vīriešiem nekā sievietēm. Šie gari varēja parādīties mājas saimnieka izskatā. Auglību veicināja Mājas kungs( Bēlis, Ašgalvis, Ļuļķis, Cepļa dievs). Viņš dzīvoja aizkrāsnē, pirtī, rijā vai arī kokā netālu no mājas.
Kāsītis- uguns dievs, kas dzīvoja pavardā. Viņš bija ļoti atriebīgs. Ja viņam katrā ēdienreizē neziedoja pirmo kumosu, ja ugunī meta saslaukas vai ja spļāva, tad Kāsītis izraisīja ugunsgrēku.
Kauķis nes mājās svētību.
Pūķis parādās kā uguns kamols vai kā slota ar ugunīgu galvu. Vairo mantu.

1.Ar mirušo kultu saistīti gari
Tie ir veļi, bet tos sauca arī par iļģi, pauri, urguči, lēļi, vecīši, ķekatas. Šos garus baro veļu laikā, lai viņi rūpējas par augu saknītēm. Veļus baroja dzimtas vecākais vīrietis. Veļiem klāja galdu rijā. Veļi parādījās kā balti miglas kamoli.…

Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Īss skolas kursa "Latviešu kultūras vēsture" konspekts”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/314351

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register