Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:481602
 
Author:
Evaluation:
Published: 02.07.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Jūras piekrastes un to atsevišķos posmus var klasificēt pēc dažādiem pamatprincipiem. Iedalījuma pamatā var ņemt krasta līnijas izrobojumu, abrāzijas un akumulācijas procesu dominējošo lomu. Zemes garozas grimšanas vai celšanās procesu intensitāti vai arī piekrastes tektonisko struktūru.
Atkarībā no krasta līnijas izrobojuma izšķir divas pamatgrupas – izlīdzinātos un izrobotos jeb līčainos.
Izrobotie jeb līčainie krasti rodas, ja pamatkrastu veido dažādas cietības ieži mainīga saguluma apstākļos. Krastu izrobojuma raksturs varbūt ļoti dažāds: lielāki vai mazāki līči, pussalas, zemesragi utt. Šādos posmos raksturīga liela akumulācijas un abrāzijas procesu dažādība un bieža mija.
Vissarežģītākais un daudzveidīgākais jūras krastu reljefs izveidojas gadījumos, kad jūra uzvirzās sauszemei epeirogēno Zemes garozas kustības rezultātā. Tā veidojās ingresijas tipa krasti. Gan abrāzijas, gan akumulācijas procesi šādos apstākļos ir sevišķi intensīvi, to sadalījums ir mainīgs atkarībā no jau esošās krastu līnijas līkumainības un piekrastes iežu īpatnībām.
Raksturīgākie ingresijas krastu tipi ir līčainie, fjordu, šēru, Dalmācijas, riasa, estuāru un grīvlīču, limānu un jomu krasti.
Līčainie krasti rodas, jūrai lēni uzvirzoties sauszemei un aizpildot ar ūdeni reljefa pazeminājumus. Piekrastes līčainību jeb izrobotību nosaka jau esošais reljefa raksturs.
Fjordu krasti veidojas vietās, kur piekrastē atsedzas cietie kristāliskie ieži. Tie ir raksturīgas stāvas, klinšainas sienas un gari, šauri izlocīti līči, kas tālu iesniedzas sauszemē. Fjordu krastu izcelšanās varbūt dažāda, bet visbiežāk tā saistīta ar ledus laikmetā veidotām ledāja eksarācijas formām un tektoniskām plaisām. Fjordu krasti atrodas teritorijās, kuras pleistocēna lielā apledojuma laikā atradušās zem ledāja. Raksturīgi fjordu krasti ir Norvēģijā, kur fjordi pārsniedz 220 km garumu un 6 km platumu. Jūras līmeņa svārstību rezultātā fjordu krastos var veidoties abrāzijas terases.


Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register