1.Neverbālā komunikācija.
Saskarsme sastāv no pusēm: 1) perceptīvā (sarunas biedra uztveršanas process un tiekšanās pēc savstarpējas saprašanās) 2) interaktīvā (savstarp. iedarbība s-mes laikā) 3) komunikatīvā puse (inf-jas apmaiņa starp sarunas biedriem) – tā sastāv no verbālās un neverbālās s-mes, tām ir ļoti liela loma, taču lielākā informācijas daļa (līdz 60-80%) tiek nodota ar neverbālās komunikācijas palīdzību.
Neverbālā saskarsme ir pakļauta c-ka psihes neapzinātajam līmenim, tāpēc tajā ir mazāk apziņas radītu, mākslīgu, nepatiesu, stereotipa elementu. Vispār eksistē 4 neverbālās saskarsmes informatīvās sistēmas = neverb. zīmju sistēmu grupas:
1) optiski kinestēziskā zīmju sist.=”ķermeņa valoda” 55% informācijas žestos, mīmikā, pantomīmā. Žesti-apzinātas vai neapz. galvas, roku, kāju kustības, kas pavada c-ka s-mi. Žestu veidi: *komunikatīvie *tēlaini aprakstošie *modālie , kā arī atklātie un slēptie. Ķermeņa pozas arī var būt atklātas vai slēptas. Rokas spiedienā svarīgs plaukstas stāvoklis. Mīmika ir savstarpējs partneru em-lā stāvokļa izpausmes paņēmiens ar smaidu, acu kustību utt.
2) starp neverb.s-mi paralingvistiskiem līdz-ļiem liela loma intonācijai un loģiskajam uzsvaram 3) telpiskās s-me. Katram c-kam ir sava distance, teritorija. Ir 4 distances zonas- intīmā distance-no 0,5m-tiešam ķermeniskam kontaktam. Personīgā distance(0,5-1,5m). Sociālā jeb formālā dist.(1,5-3m). Publiskā distance-vairāk par 3 m.
4) vizuālais kontakts. Vidēji 30-60% s-mes laiks skatoties viens otram acīs. Skatiena ilgums 1-7sek. jāievēro mēra izjūta, jo bieži neatlaidīgu skatienu uztver kā agresijas izpausmi. Skatienu veidi: -lietišķais, -sab-skais, -intīmais, -sāniskais. Runājot par neverb.s-mi var pieminēt terminu “empātija” – em-lā stāvokļa saprašanās, cita c-ka pārdzīvojumu iejūšanās.…