Ievads
Valodai vajadzētu būt pārliecinošai. Rakstudarbam ir jābūt saprotamam, skaidram un īsam. Aizstāvot klientu tiesā, ir jāizstāv tā viedoklis, tādēļ svarīgi ir izstrādāt efektīvus argumentus. Retorikai kā runāšanas mākslai ir senas saknes, sākot no Sokrata laikiem. Mākslai pārliecināt lasītāju ir trīs metodes:
1.apelēt pie runātā reputācijas (ethos)
2.apelēt pie emocijām (pathos)
3.apelēt pie loģikas (logos)
Mūsdienās argumenti tiek veidoti balstoties uz loģiku.
Veidot tiesiski pamatotu argumentu nav nemaz tik sarežģīti – jāatrod piemērojamais likums, tas jāpiemēro konflikta faktiem un jāsniedz tāds rezultāts, kas pierāda vēlamā iznākuma atbilstību likumam. Tiesiska argumenta radīšanā ir 3 posmi – likuma izskaidrošana, likuma piemērošana un vēlamā rezultāta sasniegšana.
Tiesību avoti
Normatīvie tiesību akti
Visiem likumiem ir jābūt saskaņā ar Satversmi, tādēļ tieši tā ir katra juridiskā argumenta galvenais pamats.
Latvija ir ratificējusi dažādus starptautiskos līgumus. Tie ir normatīva rakstura, tāpēc ja tiek slēgts savstarpējs līgums, tad arī jāņem ir vērā saistošie starptautiskie līgumi.
Latvijā tāpat kā citās rakstīto tiesību valstīs, visbiežāk lietotais avots ir likums. Tāpēc veidojot argumentus tie ir jābalsta arī uz likumiem.
Vispārējie tiesību principi
Vispārējie tiesību principiem ir arvien pieaugošs juridiskā argumenta spēks. Tādējādi vispārējo tiesību principu argumenta spēks dažreiz ir pat nozīmīgāks par argumentu, kas pamatots ar likumu.
Paražu (ieradumu) tiesības
Paražu jeb ieradumu tiesības ir viens no Latvijas tiesiskās sistēmas patstāvīgo tiesību avotu veidiem. Juridiski nozīmīgie ieradumi raksturojas arī ar vispārēju ievērošanu, atbilstību taisnīgumam un morāles principiem, ko garantē visu iepriekšminēto pazīmju kopums, un pārliecību par šādas ieradumu tiesības nepieciešamību – opinio iuris et necessatis.…