1. ES ekonomikas sistēma ir balstīta uz sociālu tirgus ekonomiku. Trūkstošu resursu optimālu sadali nodrošina cenu mehānisms. Piedāvājums un pieprasījums īstermiņā tiek harmonizēts ar mainīgām cenām, bet ilgtermiņā to nodrošina ar ražošanas apjomu pielāgošanu. Būtisks tirgus ekonomikas komponents ir konkurence. Tā garantē pēc iespējas zemākas cenas, samazina enerģijas un izejvielu izšķērdēšanu, veicina tehnikas progresu un ceļ labklājības līmeni valstī.
konkurence nav ilgtspējīga, ja tai nav juridisku garantiju. Bez pienācīgiem juridiskiem noteikumiem uzņēmumi izveido monopolus. Preču un pakalpojumu daudzums samazinās, to kvalitāte pasliktinās, turklāt tās kļūst arī dārgākas. Tāpēc ES dalībvalstīm nacionālā līmenī ir jānodrošina stingri konkurences noteikumi. Kandidātvalstīm funkcionējošas konkurences sistēmas ieviešana bija galvenais ES dalības priekšnoteikums.
Eiropas tirgu liberalizācija ir ļoti attīstīta. Nedaudzās jomās, kur vēl pastāv t.s. dabiskie monopoli, patērētājus un konkurentus aizsargā konkurences noteikumi. It īpaši ir aizliegtas šķērssubsīdijas, lai nepieļautu, ka monopolisti kādā jomā, kurā pastāv konkurence ar citiem uzņēmumiem, ar šādu šķērsfinansējumu radītu traucējumus konkurencei.…