Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
9,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:323583
 
Author:
Evaluation:
Published: 22.01.2024.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

II GRĀMATA. ORGANISMI UN TO DZĪVES VIDE

Ekoloģija – bioloģija nozare, kas pēta organismu un vides mijiedarbību, ka arī attiecības starp pašiem organismiem.
Bioloģiskā daudzveidība – dzīvības formu un vides apstākļu daudzveidība; tā ietver ģenētisko, sugu, kā arī ekoloģisko daudzveidību. Cilvēce ir pilnībā atkarīga no tās.
Ģenētiskā daudzveidība izpaužas kā vienas sugas īpatņu morfoloģiskās un anatomiskās atšķirības, kuru pamatā ir gēnu dažādība. Jo lielāka sugas ģenētiskā daudzveidība, jo tā ir plastiskāka – vieglāk pielāgojas mainīgajiem vides apstākļiem, ir izturīgāka pret slimībām. Ģenētisko daudzveidību ietekmē populāciju skaits un izplatība.
Sugu daudzveidība – sugu kopskaits un dažādība noteiktā teritorijā. Liels sugu skaits vien neliecina par bioloģisko daudzveidību, jāņem vērā arī sugas īpatņu skaits, sugas sastopamība un sugu dažādība. (Aizaugušās lauksaimniecības zemēs var būt liels skaits sugu, bet tās ir tuvu radniecīgas un vienveidības). Vislielākā sugu daudzveidība sastopama tropu mežos.
Ekoloģiskā daudzveidība – dzīvo organismu iespējami daudzveidīgāka mijiedarbība ar vidi. Tā ietver sevī barošanās attiecības, ekoloģiskās nišas, savstarpējās attiecības. Lielāku ekoloģisko daudzveidību var novērot pļavā – liela augu sugu daudzveidība, ar tiem barojas dažādi kukaiņi, tos apēd kukaiņēdāji utt.
Gēnu, sugu un ekosistēmu bagātība nodrošina mūs ar O2, pārtiku, koksni, enerģiju utt.
Ilgtspējīga attīstība – attīstība, kas apmierina pašreizējās paaudzes izdzīvošanas vajadzības, neradot grūtības nākamajām paaudzēm nodrošināt viņu vajadzības. Ekoloģijas uzdevums ir izskaidrot, kā nodrošināt stabilitāti, pārvarot cilvēku saimniekošanas rezultātā radīto kaitējumu.
Biosfēra – Zemes apvalks, ko apdzīvo dzīvie organismi. Tajā izpaužas dažādu dzīvības formu darbība. Tās robežas nosaka dažādu organismu dzīvei nepieciešamie apstākļi – augšējo robeža ir uv staru koncentrācijas intensitāte, apakšējo Zemes dzīļu augstā temperatūra. Kalnos dzīvība līdz 6km augstumam v.j.l. Organismu koncentrācija biosfērā mainās atbilstoši ģeogrāfiskajā joslām un zonām. …

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −9,20 €
Work pack Nr. 1401570
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register