Pašvaldību raksturojošie elementi
Demokrātiskā valstī neatņemama sastāvdaļa ir vietējā pašpārvalde, kuru īsteno iedzīvotāji brīvprātīgi ievēlot vietējās administratīvās teritorijas pārvaldes orgānus. To funkcijas saistītas ar iedzīvotājiem nepieciešamo pakalpojumu nodrošināšanu. Lai vietējā pašvaldība varētu veikt savas funkcijas, tiek nodrošināta sociāli - ekonomiskās politikas īstenošana: 1) obligātā izglītība, veselības aizsardzība, iedzīvotāju komunālā apkalpošana, ceļu uzturēšanas u.c. nepieciešamo pa-kalpojumu nodrošināšana; 2) ar vietējo finanšu palīdzību valsts mēģina izlīdzināt ekonomiskās un sociālās attīstības līmeni, kurš ir atšķirīgs, tādēļ bez centrālās varas darbojas arī pašvaldības.
Pašvaldība – vietējā pārvalde, kas ar pilsoņu vēlētas pārstāvniecības un tās izveidoto institūciju un iestāžu starpniecību nodrošina likumā noteikto funkciju izpildi savas administratīvās teritorijas iedzīvotāju interesēs. Minētās intereses tiek izpildītas ar budžeta starpniecību.
Raksturojošie elementi: 1) noteikta adm. teritorija; 2) pastāvīgie iedzīvotāji; 3) pilsoņu ievēlēta lēmējinstitūcija – dome vai padome; 4) pilsoņu ievēlēts vai domes iecelts izpildvaras vadītājs; 5) patstāvīgs budžets un tiesības iekasēt vietējos nodokļus un nodevas (budžets veidots no dotācijām, nodokļiem, nodevām): *nekust. īpašumu nodoklis; *iedzīvotāju ienākumu nodoklis; *dabas resursu nodoklis; 6) administrācijas personāls (ar izpilddirektoru priekšgalā): *izpilddirektors, *grāmatvedība, *kasiere; 7) pagasttiesa, bāriņtiesa; 8) vietējā vēlēšanu komisija; 9) dzimtsarakstu nodaļa; 10) sekretāre; 11) sociālais darbinieks; 12) komitejas (komisijas). …