Mūsdienu pasaulē tīrā veidā brīvā tirgus ekonomika nepastāv. Lai gan tirgus nosaka lielāko daļu ekonomisko lēmumu, liela loma pieder arī valstij.
Tādu ekonomisko sistēmu, kurā tautsaimniecības regulēšanā piedalās valsts , dēvē par jaukto ekonomiku.
Jauktajā ekonomikā līdzās privātīpašumam ir arī valsts, pašvaldību un jauktais īpašums.
Mūsdienās gandrīz visās zemēs valsts īpašumā atrodas:
1)komunikācijas un pakalpojumu nozares ( transports, sakari, ūdensvadi, kanalizācija, attīrīšanas iekārtas utt.)
2)daudzas rūpniecības nozares ( enerģētiskā, tajā skaitā atomelektrostacijas, ogļu ieguve, melnā metalurģija, ķīmiskā rūpniecība); šīs nozares arī apkalpo visas pārējās tautsaimniecības nozares;
3)militārā rakstura objekti;
4)valsts zemes fonds, tās dzīļu bagātības, meži, nacionālie parki, lielākās upes, ūdenskrātuves);
5)centrālā emisijas banka un dažas citas bankas;
6)vadošie zinātniskie centri ( piemēram, kodolfizikā, kosmonautikā).1
Mūsdienu attīstītajās valstīs funkcionē ekonomikas sistēma, kuras pamatā ir brīva privāta uzņēmējdarbība, ko regulē tirgus mehānisms. Tirgus mehānisma objektīvās nepilnības, mūsdienu sabiedrības sociālo un ekonomisko faktoru mijiedarbības un to pretrunīgums nosaka lielāku vai mazāku valsts regulēšanas nepieciešamību.
Valstij pieder aktīva loma ekonomikā.
Valsts visai aktīvi iesaistās ekonomiskajos procesos. Var nosaukt vairākus iemeslus, kāpēc tas tiek darīts. Pirmkārt, brīvs tirgus nespēj nodrošināt pilnīgi visas sabiedrības vajadzības. Privātie uzņēmumi strādā ar mērķi gūt peļņu. Ja kādā nozarē vai tirgū peļņu nevar gūt, tie pārtrauc savu darbību. Otrkārt, vēsturiski ir pierādījies, ka tirgus mehānisms nespēj nodrošināt efektīvu saimniekošanu ekonomisko krīžu laikā. …