Krimināltiesības ir publisko tiesību nozare. Krimināltiesības ir normu kopums, kas definē kriminālatbildības pamatu un principus, nosaka NN loku un paredz sodu par to īstenošanu. Krimināltiesības regulē attiecības starp valsti un personu, kas izdarījusi NN, uzliekot personai pienākumu izciest par izdarīto kriminālsodu.
Krimināltiesības var iedalīt trijos veidos:
1.likumdošanas nozare – likumdevēja izdota normu sistēma, kas nosaka kriminālatbildības pamatus un principus, kā arī nosaka par noziedzīgiem atzītos nodarījumus, kā arī soda veidus un apmērus, kas par tiem draud;
2.publisko tiesību nozare- regulē attiecības starp personu, kas ir izdarījusi noziedzīgu nodarījumu un valsti kompetentu iestāžu personā;
3.krimināttiesības ir tiesību zinātņu nozare, kas pēta krimināltiesību iedarbības un piemērošanas pilnveidošanas iespējas.
Krimināltiesību priekšmets. Regulēšanas metodes.
Krimināltiesību priekšmets ir attiecības, kuras rodas izdarot NN starp NN izdarījušo personu un valsti (tiesībsargājošām iestādēm).
Ir 3 grupas, kas veido KT priekšmetu:
1.aizsardzības krimināltiesiskās attiecības (vainīgais-valsts institūcija)
2.ar brīdinājumu tiek atturēts no noziedzīga nodarījuma izdarīšanas (attiecas uz personām, kuras ignorē TN)
3.svārstīgā iedzīvotāju personu grupa (izdara noziegumus rodoties konkrētai situācijai)
4.relatīvās iedz. Personu grupas-saistītas ar personai piešķirto statusu (upuris aizsargājoties kļūst par nozieguma izdarītāju)…