-
Krimināltiesības
Krimināltiesības
Ievadvārdi
Par noziedzīgu nodarījumu atzīstams ar nodomu (tīši) vai aiz neuzmanības izdarīts nodarījums (var izpausties gan kā darbība, gan arī kā bezdarbība), kurš paredzēts Krimināllikumā (KL) un par kura izdarīšanu draud sods (KL 6.p.). Tomēr, par noziedzīgu nav atzīstams nodarījums (darbība vai bezdarbība), kam ir KL paredzēta nodarījuma sastāva pazīmes, bet kas izdarīts apstākļos, kuri izslēdz kriminālatbildību.
Noziedzīgi nodarījumi iedalās kriminālpārkāpumos un noziegumos. Savukārt, noziegumi iedalāmi šādi: mazāk smagi noziegumi, smagi noziegumi un sevišķi smagi noziegumi.
Kriminālpārkāpums ir nodarījums, par kuru likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ne ilgāku par 2 gadiem, vai vieglāks sods.
Mazāk smags noziegums ir tīšs nodarījums, par kuru KL paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par 2 gadiem, bet ne ilgāku par 5 gadiem, kā arī nodarījums, kurš izdarīts aiz neuzmanības un par kuru KL paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par 2 gadiem.
Smags noziegums ir tīšs nodarījums, par kuru KL paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par 5 gadiem, bet ne ilgāku par 10 gadiem.
Sevišķi smags noziegums ir tīšs nodarījums, par kuru KL paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par 10 gadiem, mūža ieslodzījums vai nāves sods (šobrīd nav!).
Kriminālprocesu uzsākot, izmeklējamo rīcību var kvalificēt tikai pēc piederības pie noziedzīgu nodarījumu grupas objekta.
Kad ir iegūti pietiekami pierādījumi, nodarījumu, par kuru uzsākta izmeklēšana, kvalificē pēc konkrēta Krimināllikuma panta un par to kriminālprocesa reģistrā izdara atzīmi.
Personu var atzīt par aizdomās turēto, kā arī tai piemērot drošības līdzekli tikai no brīža, kad izmeklējamo nodarījumu var kvalificēt pēc konkrēta Krimināllikuma panta.
Noziedzīga nodarījuma sastāvs
Noziedzīga nodarījuma sastāva jēdziens
Noziedzīgā nodarījuma sastāvs ir Krimināllikumā paredzēto visu objektīvo un subjektīvo pazīmju kopums, kas ir nepieciešams un pietiekams, lai personas kādu darbību vai bezdarbību varētu atzīt par noteikta veida noziedzīgu nodarījumu.
Krimināllikumā katrs noziedzīga nodarījuma sastāvs ir konkrēts, jo tas ietver sevī tās būtiskākās, tipislās un nepieciešamās pazīmes, ka spiemīt noteiktam noziedzīga nodarījuma veidam. Vispārīgajā daļā apraktsītas tās pazīmes, kuras ir kopīgas visiem noziedzīgu nodarījumu sastāviem.
Noziedzīgā nodarījuma pazīmes, kuras ir kopīgas visiem vai vairākiem sastāviem, izteiktas KL vispārīgās daļas normās, savukārt KL sevišķās daļas pantu dispozīcijas satur pabeigtu noziedzīgu nodarījumu sastāvu pazīmes. Noziedzīgā nodarījuma sastāvs ir arī tādu personu darbībās vai bezdarbībā, kuras tikai gatavojušās izdarīt vai mēģinājušas izdarīt noziedzīgus nodarījumus, vai bijušas noziedzīgu nodarījumu organizētājas, uzkūdītājas vai atbalstītājas.
Ievērojot noziedzīgo nodarījumu izdarīšanas reālās izpausmes apstākļus un to izdarījušo personu īpašības, noziedzīga nodarījuma sastāva jēdziena kopīgās pazīmes tiek sadalītas divās grupās – objektīvo pazīmju kopums un subjektīvo pazīmju kopums. Katrs KL paredzētais noziedzīgā nodarījuma sastāvs ir visu objektīvo un subjektīvo pazīmju kopums, kas noziedzīgo nodarījumu un personu, kas to izdarījusi. Noziedzīgā nodarījuma sastāva teorētiskai analīzei krimināltiesībās tiek izdalīti četri nodarījumu elementi.
Elementi, pazīmes un to raksturojums;
Noziedzīgā nodarījuma sastāvu veido četri obligāti elementi:
1)objekts;
2)objektīvā puse;
3)subjekts;
4)subjektīvā puse.
Objekts – noziedzīgā nodarījuma objekts ir ar kriimnāllikumu aizsargātās valsts, sabiedrības, personu grupu vai atsevišķu indivīdu intereses, kuras tiek apdraudētas noziedzīgā nodarījuma rezultātā.
Noziedzīgā nodarījuma objektu nedrīkst sajaukt ar noziedzīgā nodarījuma priekšmetu, kas ir materiālais priekšnosacījums, kura dēļ radusies un pastāv intereses. Interešu apdraudējums ir saistīts ar kaitējuma nodarīšanu priekšmetam. Noziedzīgā nodarījuma priekšmets ir cilvēka ārējā pasaulē objektīvi eksistējoša lieta, pret kuru tieši vērsts nodarījumus un līdz ar to tiek apdraudēts noziedzīgā nodarījuma objekts
Ir trīs noziedzīgā nodarījuma objektu veidi atkarībā no apdraudēto interešu apjoma:
a) vispārējais – visu interešu kopums, ko aizsargā KL. Tam ir nozīme tikai kvalifikācijas procesa sākumstadijā, kad ir jānoskaidro iespējamā likumpārkāpuma veids un kānorobežo noziedzīgais nodarījums no citiem likumpārkāpumiem. Intereses, kuras nav norādītas krimināltiesību normās, var būt citu likumpārkāpumu objekts;…
Exameni degungalā? Tad izmanto šos palīgmateriālus kā pēdējo salmiņu. Atbilst tēmām, kas dotas LU 2006 gada beidzējiem
Burtu izmērs - 6
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Krimināltiesības
Summaries, Notes for university28
-
Kriminālprocess, krimināltiesības. Civilprocess, civiltiesības
Summaries, Notes for university12
-
Pamatsodu tabula. Krimināltiesības
Summaries, Notes for university2
-
Krimināltiesības. Sevišķā daļa
Summaries, Notes for university48
-
Krimināltiesības. Jaunieši un kriminālnoziegumi
Summaries, Notes for university7