Kriminālatbildība – ir personai valsts vārdā uzlikts pienākums IZCIEST par izdarīto noziedzīgo nodarījumu sodu, kas saistās ar viņas personiskās brīvības, atsevišķu tiesību vai mantiska rakstura ierobežojumiem.
Kr.atb. pamats ir nostiprināts KL-ā. Tā iestājas, pastāvot šādiem nosacījumiem: 1) konstatēts nodarījums (darbība vai bezdarbība); 2) nodarījumam ir tāda kaitīguma pakāpe, kas raksturīga kriminālsodāmam nodarījumam; 3) persona ir vainīga nodarījumā ( vaina ir nodomu un neuzmanību apvienojošs jēdziens. Vainīgums darbībā vai bezdarbībā – persona, apzinoties nod.kaitīgumu, paredz un tieši vēlas vai apzināti pieļauj kaitējuma nodarīšanu ar KR.l.-u aizsargātām noteiktām interesēm (nodoms), vai arī pieļauj vieglprātību vai nevērību –небрежность, pret iespēju iestāties šādam kaitējumam (neuzmanība). Vaina raksturo persona iekšējās, psihiskās darbības saturu); 4) persona atbild tikai par KR.l.-ā paredzētu nodarījumu, kam ir visas noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes.
Nodarījums ir personas konkrētas uzvedības akts, kas izpaužas viņas prettiesiskā darbībā vai bezdarbībā.
Kr.atb. pamats ir noz.nod. sastāvs. Tas ir Kr.l.-ā paredzēto visu objektīvo un subjektīvo pazīmju kopums, kas ir nepieciešams un reizē arī pietiekams, lai personas kādu darbību , vai bezdarbību varētu atzīt par noteikta veida noziedzīgu nodarījumu. N.n. elementi – objekts, obj. puse, subjekts, subj.puse.
N.n. sastāvu veidi. Kritēriji:1) pēc nod. kaitīguma smaguma: pamatsastāvs, s. ar nod. pastiprinošiem vai sevišķi pastiprinošiem apstākļiem; sastāvs ar nod. mīkstinošiem apst.
2)Nod. sastāvu var iedalīt: formālos, materiālos un nošķeltos sastāvos.(!!!!!!) Šāds sadalījums ir saistīts ar brīdi, kad konkrētais nodarījums noteikts par pabeigtu.…