LTF kā kustības veidošanā bija Oļģerta Pavlovska ideja. LTF ideja sintizējusies Helsinki- 86 un Rietumu latviešu sakaru rezultātā. Veidojas ideja par „jumta organizācijas” veidošanu, kas beidzot vienotu un apkopotu visas radikālās idejas par Latvijas turpmāko nākotni. 1988. gada jūnijā Viktora Avotiņa dzīvoklī tika parakstīts pirmais uzsaukums par nepieciešamību veidot LTF. Bet tā arī šis pirmais uzsaukums neguva lielu atsaucību. Turpmāk notika vēl dažas „dzīvokļu sanāksmes.” Līdz rodas ideja par to, ka LTF ideju varēs izplatīt gaidāmajā Radošo savienību plēnumā1 . Idejas par to, ka LTF jādēvē par tautas pārbūves kustību.
Pēc mēneša aktualizējas LTF ideja, kad J. Peters uzrunā tautu programmā „Labvakar”, informējot tautu par to, ka ir kopīgi jāveido plaša tautas kustība.
Sākotnēji LTF uzdevums vērsties pret pastāvošo politisko iekārstu. Vairākās televīzijas pārraidēs uzstājas LTF, sākas publiskas diskusijas par komunistiskās partijas centrālo lomu- vai tā ir nepieciešama. Izvēršas asas diskusijas un ar milzīgu pretsparu un presingu nodarbojas lielie juristi- Bojārs, Plotnieks un Meļķisis2 , kuri dedzīgi aizstāv partijas nozīmi, sakot, ka partija visbeidzot ir tomēr aizsākusi demokratizācijas procesus.
Lielu ažiotāžu izsauca tas, ka pēdējā nedēļā pirms tautas frontes kongresa delegātu izvirzīšanas burtiski pieplūda simtiem izteikumi ar vēlmi piedalīties LTF, kā par pārsteigumu šie pieteikumi nāca no komunistiskās partijas dažādajām organizācijām. Tas ļāva noprast, ka partija beidzot ir nopratusi to, ka LTF ir dota pārāk liela brīvība un viss ir aizgājis pašplūsmā.
LTF apvieno Helsinkiešu, LNNK un VAK idejas šo biedrību un apvienību locekļi tiek iesaistīti LTF orgkomitejā.
LTF apmēri pieauga neticamos tempos, ja 6.septembrī dalībnieku skaits sasniedza 5 tūkstošus tad jau 10. septembrī dalībnieku skaits bija palielinājies līdz 79 tūkst. LTF sevī apvienoja dažādus politisko spēku pārstāvjus, LTF veidoja gan disidenti, gan čekas locekļi un tautā pazīstami PSRS deputāti3 .
…