1889. gada tiesu reforma Baltijā
1889.g.9.jūlija likums par tiesu reformu Baltijas guberņās noteica, ka Krievijas impērijas 1864.g.tiesu uzstavi tiek piemēroti arī Baltijas guberņās, vecās feodālās kārtu tiesas tika nomainītas ar Krievijas impērijas, buržuāziska rakstura tiesām. Tieslietu ministrs iecēla miertiesas, to apelāciju instances bija miertiesnešu sapulces. Kā augstākās tiesas tika noteiktas apgabaltiesas, kas izsprieda svarīgākās krimināllietas un civillietas.
Bija 4 apgabaltiesas- Rīgas, Jelgavas, Liepājas, D-pils. tālāk varēja pārsūdzēt tikai Pēterburgas tiesu palātā. Līdz ar tiesu reformu spēka stājās arī Krievijas impērijas prokuratūras un advokatūras noteikumi.
Atsevišķi pastāvēja pagasttiesas- tiesnešus ievēlēja uz 3 gadiem. Pārsūdzības iztiesāja zemnieku virstiesās, darbojās prokurori un viņu biedri. Arī zvērināti advokāti un privātadvokāti. 1889.g.9.julijā tiek pieņemti pagasta noteikumi par zemnieku iestāžu sastāva un kompetences grozīšanu. Noteica , ka Balt.gub. ir jāieceļ komisāri zemnieku lietās (iecēla iekšlietu min.) - kontrolēja un pārbaudīja pagastu valdes un to lēmumus, varēja atcelt jebkuru pagasta valdes lēmumu, varēja atstādināt pagasta amatpersonas.
Tiesības un tiesu iekārta Vitebskas guberņas Latgales apriņķos
Lielākā latviešu iedzīvotāju daļa bija koncentrēta Latgalē. Pēc dzimtbūšanas atcelšanas vietējie zemes īpašnieki saka pārdot zemi. Īpašnieks pirmos 6 gadus neņēma maksu par zemi un sniedza palīdzību lielas dzīvojamās mājas uzcelšanai.…