Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:517743
 
Evaluation:
Published: 20.11.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Makroekonomiskā nestabilitāte
Makroekonomiskā stāvokļa raksturošanai lieto trīs galvenos rādītājus:
1.ekonomikas izaugsmi;
2.nodarbinātību;
3.cenu līmeni.
Ja IKP pastāvīgi palielinās, sabiedrībā ir pilnīga nodarbinātība un vidējo cenu pieaugums ir nomināls, tas nozīmē, ka ekonomika funkcionē normāli. Taču, ja sākas ekonomikas lejupslīde, samazinās preču un pakalpojumu ražošana, strauji pieaug bezdarbs un inflācija, tas nozīmē, ka valstī ir izveidojusies makroekonomiskā nestabilitāte. Ekonomiskā nestabilitāte skar ne tikai ražošanu, bet arī visas ar to saistītās dzīves sfēras - iedzīvotāju nodarbinātība, viņu ienākumi, preču piegāde tirgū, akciju cenas fonda biržā, jaunu uzņēmumu un dzīvojamo māju celtniecība u.c.
Ekonomiskās aktivitātes cikls
Ikgadējais reālā IKP pieauguma temps vislabāk raksturo valsts ekonomikas izaugsmi. Ja ik gadu notiek pieauguma tempa palielināšanās, tas nozīmē, ka arī iedzīvotāju ienākumi pastāvīgi palielinās un tiem ir lielākas iespējas iegādāties preces un pakalpojumus. Valdība var vairāk līdzekļu novirzīt iedzīvotāju veselības aprūpei, izglītībai, zinātnei, ceļu būvei un citu vajadzību apmierināšanai. Rezultātā tas nodrošina sabiedrības attīstību un iedzīvotāju dzīves līmeņa vispārēju pieaugumu. Līdz ar to valsts ekonomikas nepārtrauktā attīstībā ir ieinteresēta jebkura valdība. Taču ekonomikas izaugsme notiek nevienmērīgi. Reālais IKP no gada uz gadu var strauji pieaugt, kā arī reizēm samazināties. Tas nozīmē, ka ekonomikas attīstībai piemīt ciklisks raksturs, šīs parādības izskaidro ekonomikas attīstības cikla teorija.
Ekonomiskās aktivitātes cikls nozīmē to, ka ekonomikas attīstība norit cikliski, periodiski mainoties produkcijas ražošanas uzplaukuma un krituma posmiem.
Ekonomiskās aktivitātes cikls sastāv no četrām fāzēm:
virsotnes jeb uzplaukuma - šajā fāzē ekonomiskā aktivitāte sasniedz savu maksimumu. Tiek uzskatīts, ka ražošana atrodas savas attīstības virsotnē tad, kad pastāv pilnīga nodarbinātība, gandrīz visas ražošanas iekārtas ir noslogotas, reālā IKP pieaugums ir visaugstākais. Šajā fāzē izdevumi personiskam patēriņam, investīcijām un citām vajadzībām ir ļoti augsti. Taču līdz ar pieprasījuma pieaugumu, sāk veidoties darbaspēka, izejvielu trūkums, cenas sāk celties un cilvēku darbīgums mazināties. Tas liecina, ka ražošanas iespējas jau ir izsmeltas un sākas ekonomikas lejupslīde.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register