Jēdzienam “kultūra”: ir daudzi izskaidrojumi, kā arī tā lietojums ir plašs un daudzpusīgs. Kultūra kā attieksmju sistēma; kā simbolu un zīmju kopums; kultūra kā dialogs; kultūra kā vērtību sistēma; kultūras un mākslas; kā arī kultūras un civilizācijas attiecības.
Kultūra ir daudzpusīgs jēdziens, kuru katrs izprot savādāk un vienas noteiktas definīcijas šim jēdzienam nav. Tam var dot tikai vispārinātu skaidrojumu, kuru katrs izprot savādāk. Patiesībā kultūru nevar ietvert īsā definīcijā, kaut gan nereti to lieto sašaurinātā ziņā, attiecinot to uz mākslu, teātri, literatūru u.tml. Kultūra vienmēr ir bijusi cieši saistīta ar cilvēku, jo cilvēks ir tas, kas to veidojis visos laikos.
Kultūra kā dialogs
Dialogs parasti ir divu personu saruna, tomēr, runājot par kultūras dialogu, šīs personas nav divi cilvēki, bet gan laikmeti, dažādas laiku sistēmas, valstis un citi notikumi, kas ir saistīti ar kultūras norisēm un vēsturi. Pagātne statuju, pieminekļu un citu kultūras vērtību veidā tiekas ar cilvēku šodien, tā dzīvošanas laikā, vēstot par pagātni, sarunājoties un izprotot to. Šajā dialogā cilvēks tiekas kā personība, individualitāte, bet dialoga otrais dalībnieks ir sabiedrība kopumā. Individuālais satiekoties ar kopumu, mēģina savienot nesavienojamo, novērtēt nenovērtējamo. Mūsdienīgais diskutē ar tradicionālo, savstarpēji papildinoties un novērtējot viens otru, bet nevis noliedzot. Dialogs kultūrā ir arī katram indivīdam ar dievišķo, dievu, izpratni par to, kas jau notiek gadsimtiem ilgi. Katra cilvēka spēja ieklausīties un saprast ir dziļi individuāla; atkarīga no emocionālajām un garīgajām spējām.…