Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:731738
 
Author:
Evaluation:
Published: 23.02.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

1) Antihitleriskā koalīcija – 22.06. Vācija uzbruka PSRS. PSRS, ASV, Lielbritānija, Francija u.c. valstis izveidoja antihitlerisko koalīciju. Antihitleriskās koalīcijas nostiprināšanos veicināja Teherānas konference (1943).
2) Protektorāts - stiprākas valsts aizbildniecība pār vājāku valsti. Faktiski protektorātu imperiālistiskās valstis varmācīgi uzspiež vājām valstīm, lai tās pakļautu savai kundzībai. Nereti protektorāts ir tikai pāreja uz vājas valsts pilnīgu sagrābšanu.
3) Holokausts - vārds „holokausts” ir cēlies no grieķu valodas vārda holokauston, kas apzīmē sadedzinātu upurējumu. Kopš 19.gs. vidus šo vardu ir lietojuši, apzīmējot liela mēroga katastrofas un slaktiņus. Visplašākajā nozīmē ar vārdu „holokausts” saprot masveida ebreju (arī čigānu, poļu u.c. grupu) iznīcināšanu, ko 2. Pasaules kara laikā (1939 - 1945) veica nacisti.
4) Atlantijas harta - ASV un Lielbritānijas valdības deklarācija (14.08.1941.), kurā paziņots, ka ASV un Lielbritānija netieksies pēc teritorijas ieguvumiem, nepiekritīs nekādiem teritorijas grozījumiem, atzīs tautu suverenitāti un sadarbību pēc 2. pasaules kara. PSRS Atlantijas hartai oficiāli pievienojās 24.09.1941.
5) Pretošanās kustība – nelegālas organizācijas un apvienības, kas cīnās pret okupācijas režīmu un varu, par savas tautas tiesībām un brīvību. Tas notiek slepus, jo valdošās varas pārspēka dēļ to nevar darīt atklāti.
6) Kolaboracionisms - sadarbošanās ar okupācijas režīmu. Piemēram, zemes pašpārvalde un sadarbība ar vācu okupācijas režīmu 2. Pasaules kara gados Latvijā.
7) 15. un 19. SS brīvprātīgie latviešu leģioni – Brīvprātīgie leģioni tika formēti pēc Hitlera 1941.g. 10. februāra mobilizācijas pavēles. Latviešu leģiona kodols bija 15. un 19. divīzija ieroču SS karaspēka sastāvā. Lai saformētu šīs vienības, Latvijā no 1943.g. marta līdz 1944.g. septembrim tika veiktas piecas mobilizācijas akcijas. Pirmā — no 1943.g. marta līdz augustam, nodrošināja leģionam 17 971 vīru. Otrā 1943.g. oktobrī–novembrī un trešā 1943.g. decembrī–1944.g. janvārī deva leģionam apmēram 2000 cīnītāju. Sākot ar 1944.g. februāri, Baltijas ģenerālapgabali tika «piešķirti» SS reihsfīreram H. Himleram. Latviešu leģionāru cīņa Vācijas pusē neapšaubāmi bija saistīta ar kolaborāciju.
8) Latvijas Centrālā padome - LCP politiska organizācija, kas dibināta 13.08.1943. (priekšsēdētājs K.Čakste). Nodibināja latviešu sabiedriskie darbinieki okupētajā Latvijā. Mērķis – atjaunot Latvijas neatkarību. Latvijas Centrālā padome noraidīja sadarbību ar okupācijas varu. Pēc 2. Pasaules kara darbojās Zviedrijā un Vācijā. Organizēja latviešu bēgļu pārcelšanu pāri Baltijas jūrai.
9) Teherānas konference - (1943.g. 28. novembris – 1. decembris), piedalījās 2. Pasaules kara sabiedroto valstu (PSRS, ASV, Lielbritānija) valdību vadītāji, kas vienojās par uzbrukumu R-Eiropā. Pēc karadarbības izbeigšanas Eiropā, PSRS apņēmās pieteikt karu Japānai.
10) Jaltas konference - konference notika 4. – 11. februārī 1945.g. Jaltā (Krimas pss.), piedalījās 2. Pasaules kara 3 sabiedroto valstu (PSRS, ASV, Lielbritānija) vadību vadītāji un ārlietu ministri. Tika saskaņoti šo valstu militārie plāni nacistiskās Vācijas sagrāvei, kā arī noteikti pēckara politikas galvenie principi. Baltijas un A-Eiropas valstu robežu un politiska izkārtojuma jautājumā sabiedrotās valstis piekrita PSRS prasībām.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register