-
Otrais kontroldarbs Latvijas tiesību vēsturē
14. XIX gs. saistību tiesības Baltijas guberņās
Tiesību avoti: Baltijas civillikums, Krievijas civillikums, romiešu tiesības, zemnieku likumi, pilsētu tiesības un parašas, pandektu tiesības
Prasījuma tiesības
Saistību tiesības tika dēvētas par prasījuma tiesībām, uzsverot kreditora galveno lomu saistībā. Prasījuma tiesības ir tādas tiesības uz kuru pamata vienai personai(parādniekam) jāizdara par labu otrai(kreditoram) zināma darbība, kurai ir mantiska vērtība. Prasījuma tiesības nodibina vai nu tiesiski darījumi(gan līgumi, gan vienpusējie akti jeb apsolījumi) vai citas personas neatļauta darbība, vai arī likums. Tiesiskā darījuma priekšnoteikums bija gribas izteikums, kurš ir īsts(bez maldiem, spaidiem un viltus)
Pirkuma līgums
Lai tas būtu noslēgts vajag vienošanos, formas ziņā vienošanās varēja būt dažāda – līgumu varēja noslēgt mutiski, rakstiski, žestikulējot, caur vēstulēm vai pat klusējot. Pirkuma līguma priekšmets varēja būt visas lietas, ko bija atļauts un iespējams atsavināt. Pirkuma līguma priekšmetam nevajadzēja obligāti būt tveramai lietai, pirkuma līguma priekšmets varēja būt arī tiesības, bet pirkuma priekšmetam vajadzēja būt stingri noteiktam(izņēmums bija cerības pirkums, cerības pirkums nozīmēja, ka pirkuma priekšmets līguma slēgšanas brīdī vēl nebija skaidri noteikts, piemēram, dārza raža). Pirkuma cenu vajadzēja noteikt naudā(ja cena lietās noteikta, tad tas ir maiņas līgums) Cenai obligāti nebija jāatbilst tirgus vērtībai. Pēc pirkuma līguma noslēgšanas(kaut lieta vēl nebija nodota) viss risks pārgāja pircējam. Pārdevējs lietu pircējam visbiežāk nodeva netraucētā valdījumā(izņēmums bija kad zemi nodeva, tur bija jānosaka robežas)
Baltijas parašu tiesībās bija interesants regulējums attiecībā uz muižām. Pārdoto ēku(muižu) vajadzēja nodot ar visu, kas tur atrodas pirkuma slēgšanas brīdī(mēbeles utt.)
Pārdevējs atbildēja pircējam arī par lietas attiesājumu. Atbildība par lietas attiesājumu iestājās tad, kad pircējam tiesas ceļā pirkto lietu atņēma citas personas(gadījumi, kad pārdevējs nav bijis lietas īstais īpašnieks), pārdevējs atbildēja arī par lietas trūkumiem un īpašībām. Ja pārdevējs bija zinājis trūkumus un meloja vai noklusēja, bija paredzēta smaga atbildība, bet ja nezināja, tad pircējs varēja vai nu prasīt līguma atcelšanu vai cenas samazinājumu.
…
Konspekts 2.kontroldarbam studiju kursā ''Latvijas tiesību vēsture''. Apskatītie temati: 1. Baltijas autonomijas tiesiskā statusa raksturojums Krievijas impērijā. 2. Baltijas guberņu zemnieka tiesiskais stāvoklis pirms dzimtbūšanas atcelšanas. 3. Dzimtbūšanas atcelšanas mērķis. XIX gs. zemes reforma un tās rezultāti. 4. Pagasta pārvalde un zemnieku tiesu iekārta pēc dzimtbūšanas atcelšanas. Tās nozīme latviešu tautas vēsturē. 5. Krievijas impērijas (centrālās) valsts pārvaldes raksturojums (Valdnieks Imperators (cars), Valdošais Senāts, Ministru komiteja, Ministru Padome, Valsts Padome un Valsts Dome). 6. Krievijas impērijas tiesu varas/iekārtas 1864. (1889.) gada Tiesu reformas izvērtējums (to starp 1889. gada pagasta tiesu iekārtas reforma). 7. Krievijas impērijas prokuratūra un advokatūra pēc 1864. (1889.) gada Tiesu reformas. 8. Procesuālās tiesības pēc 1864. (1889.) gada Tiesu reformas (civilprocess, kriminālprocess). 9. Baltijas guberņu civiltiesību avoti. Vēsturiskā tiesību skola. 10. XIX gs. laulības tiesības latviešu apdzīvotās zemēs. 11. XIX gs. ģimenes tiesības Baltijas guberņās. 12. XIX gs. mantošanas tiesības Baltijas guberņās. 13. XIX gs. lietu tiesības Baltijas guberņās. 14. XIX gs. saistību tiesības Baltijas guberņās. 15. Darba tiesību pirmsākumi Latvijā (kalpošanas tiesības, Rūpniecības likums).
- Latvijas tiesību vēsture
- Latvijas valsts un tiesību vēsture
- Otrais kontroldarbs Latvijas tiesību vēsturē
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Latvijas valsts un tiesību vēsture
Summaries, Notes for university43
Evaluated! -
Latvijas tiesību vēsture
Summaries, Notes for university29
-
Latvijas valsts un tiesību vēsture
Summaries, Notes for university90
-
Latvijas valsts un tiesību vēsture
Summaries, Notes for university90
-
Atbildes eksāmenam Latvijas valsts un tiesību vēsturē
Summaries, Notes for university110