Saeimas pilnvaru izbeigšanās institūtiem – atsaukšana (ierosina 1/10 vēlētāju; galavārds tautai; uz citām institūcijām nav ietekmes; ir četri ierobežojumi) un atlaišana (ierosina VP; galavārds tautai; var ietekmēt VP amatu; ierobežojumu nav).
Vēlētāji Latvijā nevar atsaukt atsevišķus deputātus! Bet Saeimas Kārtības ruļļa 18.p. nosaka, ka deputātu var izslēgt no Saeimas sastāva, ja tiek konstatēts, ka viņš:
1) ievēlēts, pārkāpjot Saeimas vēlēšanu likuma noteikumus;
2) neprot valsts valodu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo pienākumu veikšanai;
3) ieņem ar deputāta mandātu nesavienojamu amatu;
4) vienas kārtējās sesijas laikā neattaisnotu iemeslu dēļ nav apmeklējis vairāk nekā pusi no Saeimas sēdēm;
5) izdarījis NN nepieskaitāmības stāvoklī vai arī pēc nozieguma izdarīšanas saslimis ar gara slimību, kas atņēmusi viņam iespēju apzināties savu darbību vai to vadīt;
6) likumā noteiktajā kārtībā atzīts par rīcības nespējīgu.
Ja deputāts notiesāts par NN izdarīšanu, viņš uzskatāms par izslēgtu no Saeimas ar dienu, kad stājas spēkā notiesājošs spriedums.
Lietuvā Seima deputātus var atlaist impīčmenta procedūras kārtībā (diskusijas, vai arī Latvijā vajag):
*Pamats impīčmenta uzsākšanai: būtisks konstitūcijas vai zvēresta pārkāpums, izdarīts NN;
*Konstitucionālā tiesa sniedz atzinumu par to, vai Seima locekļu darbības kvalificējamas kā būtisks Konstitūcijas/zvēresta pārkāpums;
*Lai anulētu deputāta mandātu, par to jānobalso vismaz 3/5 no visiem Seima locekļiem.
Viens no pēdējiem gadījumiem – kad deputāts bija devies bez saskaņošanas atpūsties uz Taivānu, bet tajā pašā laikā viņa vietā Seima sēdēs balsoja cits (deputātu atlaida, bet to, kas palīdzēja – nē).
…