Saskaņā ar KPL par personām, kuras īsteno aizstāvību, uzskatāmas: persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību aizstāvis, pārstāvis, persona, kura iestājas par mirušās personas reabilitāciju. Tātad arī pārstāvji ir personas, kas īsteno aizstāvību. Personas, kam ir tiesības uz aizstāvību, pārstāvji, procesā iesaistās gadījumos, kad šai personai ir ierobežotas iespējas pašai realizēt savas procesuālās tiesības. KPL 5.nodaļa paredz, ka šādu personu pārstāvji parādās kā
1) nepilngadīgā pārstāvji (KPL 89.-90.p.);
2) pārstāvji procesā par medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu (KPL 91.-92.p.)
3) juridiskās personas pārstāvji procesā par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu (KPL 93.-94.)
Fiziskās personas pārstāvji procesā piedalās sakarā ar aizstāvības tiesības baudošās personas procesuālās rīcībspējas ierobežojumiem. Nepilngadīgā pārstāvji var būt: likumiskais pārstāvis, bērnu tiesību aizsardzības institūcijas pārstāvis, viens no vecvecākiem, pilngadīgs brālis vai pilngadīga māsa, vai nevalstiskās institūcijas pārstāvis.
Personas, pret kuru notiek process medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanai, pārstāvji var būt: aizgādnis, laulātais, māte, tēvs vai aizbildnis, pārstāvis no ārstniecības iestādes, viens no vecvecākiem, pilngadīgie brālis vai māsa, dēls vai meita vai cits tuvs radinieks, vai bāriņtiesas (pagasttiesas) pārstāvis.…