Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:169992
Author:
Evaluation:
Published: 29.04.2010.
Language: Latvian
Level: Elementary school
Literature: 1 units
References: Not used
Extract

Radioaktivais starojums
Mēs dzīvojam radioaktīvā pasaulē. Visas dzīvās būtnes ir radioaktīvas, jo uzņem radioaktīvas vielas elpojot, ēdot un dzerot vai tikai saskaroties ar tām arī nedzīvā daba visapkārt ir radioaktīva – galvenokārt tādi ir granīti un daudzi citi ieži Zemes garozā. Radioaktīvo starojumu mēs saņemam no elektroniskām ierīcēm, daudzām ārstnieciskām un kontroliekārtām, kā arī Saules un kosmiskā starojuma veidā.
Atkarībā no caur spiešanas spējas, kā arī no citām īpašībām radioaktīvo starojumu iedala trīs atšķirīgos veidos, kuri ir nosaukti par alfa starojumu, beta starojumu un gamma starojumu, izmantojot grieķu alfabēta pirmos trīs burtus.
Alfa starojumu viegli aiztur pat papīrs un plāns kartons, arī gaisā šis starojums spēj izplatīties tikai dažu centimetru attālumā. Beta starojums ir ar lielāku caur spiešanas spēju, bet arī to pilnīgi absorbē plāna alumīnija vai cita metāla plāksne. Gamma starojumam ir vislielākā caur spiešanās spēja – to tikai daļēji absorbē svina plāksne. Ja gamma starojums ir intensīvs, tad tas spēj izspiesties cauri arī 10 cm biezai svina plāksnei.
Alfa starojumu veido liela izmēra relatīvi smagas daļiņas, kas kustībā caur gaisu vai citu vielu ir pakļautas biežām sadursmēm, tādējādi zaudējot savu enerģiju un līdz ar to arī ātrumu. Alfa daļiņas ir hēlija atomu kodoli, kas sastāv no diviem protoniem un diviem neitroniem. Zinātnieki ir izpētījuši, ka alfa daļiņas izlido no nestabilu atomu kodoliem, tādēļ attiecīgā atoma neitronu skaits samazinās par 2. tas nozīmē, ka viens ķīmiskais elements pārvēršas citā, kura kārtas numurs periodiskajā sistēmā ir par 2 mazāks nekā sākotnējam.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −1,48 €
Work pack Nr. 1111202
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register